Μάλαγα - Περιστέρι 81-64: Το... πάλεψε στην Ισπανία, αλλά δεν έφτανε

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι... πάλεψε μέσα στην Ισπανία κόντρα στη Μάλαγα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 81-64.

Δεν τα κατάφερε στην Ισπανία κόντρα στην ισχυρή Μάλαγα το Περιστέρι Bwin. Η ομάδα του Σπανούλη ηττήθηκε με 81-64 από τους Ανδαλουσιάνους και έτσι έπεσε στο 1-2 στον όμιλο του BCL, τη στιγμή που οι Ισπανοί πήγαν στο 3-0 συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους.

Για τους νικητές ο Τζέντοβιτς με τον Σίμα είχαν από 11 πόντους, ενώ στον αντίποδα για τους Περιστεριώτες ο Γουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ με 12 πόντους. Στοίχισε το 7/24 τρίποντα στους φιλοξενούμενους.

Επόμενη υποχρέωση για το Περιστέρι στη διοργάνωση, το εκτός έδρας ματς με τη Σομπατέλι στις 21 Νοέμβρη.

Το ματς

Oι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά στο ξεκίνημα στην επίθεση, με τον Ράγκλαντ να κάνει το 6-6 στο 4'. Η Μάλαγα πάτησε γκάζι και έφυγε με 22-13 με το καλάθι του Καλινόσκι στο 9'. Ο Σίμα διαμόρφωσε το 26-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι είδε τον Καλινόσκι να γράφει το 31-17 στο 12'. Η ομάδα του Σπανούλη άρχισε να πατά πιο γερά στα πόδια της και μετέτρεψε στο 44-26 σε 44-33 με το τρίποντο του Γουίλιαμς, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Η Μάλαγα σούταρε με 5/8 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Ράγκλαντ σκόραρε για το 47-40 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Ισπανοί ανέβασαν ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα, κάνοντας το 59-43 με τον Τέιλορ.

Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 73-57 στο 35', ενώ ο Γουίλιαμς μείωσε σε 73-60. Ο Ρένφρο σκόραρε για το 74-62, τρία λεπτά για το τέλος. O Xoυγκάζ αστόχησε για τρεις με το σκορ στο 76-64 στο 38' και κάπου εκεί οι ελπίδες του Περιστερίου εξατμίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι ήταν άστοχο στα τρίποντα εμ 7/24, ενώ είχε λιγότερες ασίστ από τη Μάλαγα (22 αντί 12). Οι Ισπανοί πήραν διαφορά 19 πόντων (64-45) στην τρίτη περίοδο και μόνο με θαύμα γυρνούσε αυτό το ματς

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζέντοβιτς με τον Σίμα που είχαν από 11 πόντους, αλλά και ο Έτζιμ που μέτρησε 10 με 4 ριμπάουντ

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Χουγκάζ είχε 5 πόντους με 2/8 σουτ, ενώ ο Χαντς μέτρησε 9, αλλά με 4/16 στο παρκέ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουίλιαμς με 12 πόντους και ο Ράγκλαντ με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ δεν έφταναν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Πέρι βοήθησε στον δημιουργικό τομέα, αφού τελείωσε με 6 ασίστ, ενώ είχε και 9 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 1/6 τρίποντα του Χαντς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι υποδέχεται την Καρδίτσα στις 12 Νοέμβρη, ενώ στις 21/11 κοντράρεται εκτός έδρας με τη Σομπατέλι για το BCL. H Mάλαγα για το ΒCL θα παίξει 22 Νοέμβρη στη Γαλλια με τη Λε Μαν.