ΠΑΟΚ - Ντιζόν 66-70: Ο φοβερός Ράιλι το... πάλεψε, αλλά δεν έφτανε (vid)

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο BCL από τη Ντιζόν, με τους Γάλλους να επικρατούν με 70-66 χάρη στον κορυφαίο Σάιμον (25 πόντοι). Μεγάλο ματς ο Ράιλι με 23 πόντους.

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του στους ομίλους του BCL ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λυκογιάννη ηττήθηκε (66-70) στο PAOK Sports Arena από τη Ντιζόν για την πρώτη αγωνιστική, έχοντας για κορυφαίο τον Ράιλι που το πάλεψε μέχρι το τέλος για τη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν έφτανε στην ομάδα του για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα με το σκορ στο 64-66, ο Χρόβατ πήγε στις βολές στα 13 δευτερόλεπτα σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκε έντονα ο ΠΑΟΚ και ο Λυκογιάννης, φωνάζοντας πως δεν υπάρχει φάουλ.

Ο γκαρντ του Δικέφαλου του Βορρά και πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ, Ράιλι, τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους. Ο Φράνκε είχε 11 και ο Ρένφρο μέτρησε 9. Από την άλλη για τη γαλλική ομάδα του Μάρκοβιτς ο Σάιμον είχε 25 πόντους και ο Χρόβατ μέτρησε 9 πόντους.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από πολύ νωρίς, με το κάρφωμα του Λουμ να γράφει το 5-13 στο 6'. Η Ντιζόν κατάφερε να φύγει και το +13 (5-18) με το τρίποντο του Σάιμον. Οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και κατάφεραν να μειώσουν σε 13-18 χάρη στο τρίποντο του Χαντς.

Ο Χρηστίδης έκανε το 24-28 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως η Ντιζόν με τον Σιμόν ξέφυγε με 26-34 στο 18'. Ο ΠΑΟΚ με τον Φράνκε έκανε το 28-37 στο ημίχρονο. H ομάδα του Λυκογιάννη τα... έσπασε με 3/15 τρίποντα στο ημιχρονο, ενώ οι Γάλλοι είχαν 5/13 σουτ.

O Ράιλι με τρίποντο μείωσε στο 34-37 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως η Ντιζόν αντέδρασε και με ένα επιμέρους 3-10, έγραψε το 37-47 με τον Σάιμον. O Kαμπερίδης βρήκε στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου για το 46-53 στο 29'.

Η Ντιζόν κατάφερε να ελέγξει πάλι το ματς στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου, αφού ο Σάιμον συνέχισε να... βομβαρδίζει για το 48-62 στο 34'. O Ράιλι μείωσε σε 59-64 με νέα τρίποντη βόμβα στο 38', ενώ λίγο αργότερα έκανε και το 61-64. Ο Σάιμον σκόραρε για το 61-66. Ο Ράιλι όμως δεν έλεγε να παραδοθεί και με νέο τρίποντο έκανε το 64-66 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Χρόβατ πήγε στις βολές στα 13 δευτερόλεπτα σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκε έντονα ο ΠΑΟΚ και έκανε το 64-68. Ο Σάιμον έκλεψε και τελείωσε το ματς για το 64-70 στα 6 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-17, 46-55, 66-70

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Nτιζόν είχε λιγότερα λάθη (10 αντί 17), ενώ βρήκε τις λύσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα που πλησιάσε στο καλάθι ο ΠΑΟΚ.

MVP: Ο Σάιμον ήταν ο κορυφαίος με 25 πόντους, 10/14 σουτ και 4/5 τρίποντα. Από τον ΠΑΟΚ ο Ράιλι είχε 23 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άλιγκ έκανε καλό ματς με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ

AΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Πόλεϊ ήταν άποντος με 0/5 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 4/5 τρίποντα του Σάιμον και το 10/14 σουτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Χρόβατ πήγε στις βολές στα 13 δευτερόλεπτα σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκε έντονα ο ΠΑΟΚ και έκανε το 64-68. Ο Σάιμον έκλεψε στην επόμενη φάση και τελείωσε το ματς για το 64-70 στα 6 δευτερόλεπτα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος του και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, χάνοντας στην πρεμιέρα του στο BCL.