Λαύριο - Προμηθέας 81-74: Τρέλανε κόσμο, πήγε τελικούς και έγραψε ιστορία!

Η πιο μεγάλη υπέρβαση! Η πιο μεγάλη νίκη! Το Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 81-74 και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League όπου θα παίξει με τον Παναθηναϊκό αφού επέστρεψε από το 0-2! Αποβλήθηκε ο Γιατράς στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Το Λαύριο έγραψε ιστορία! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της κόντρα στον Προμηθέα, μολονότι έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο έπειτα από το αρχικό 0-2 των Πατρινών. Η ομάδα που τερμάτισε στη δεύτερη θέση της κατάταξης στην κανονική περίοδο πέτυχε νέα υπέρβαση κερδίζοντας το ματς των 300.000 ευρώ! To θαύμα... ολοκληρώθηκε και πλέον το Λαύριο θα αντιμετωπίσει στους τελικούς της Basket League τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυνατές άμυνες και οι εναλλαγές στο προβάδισμα σημάδεψαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Λαύριο, εκεί όπου ο Δημήτρης Αγραβάνης κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα σκοράροντας για το 10-12 στο 5:53 και φτάνοντας τους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 18-12 μολονότι είχαν 0/6 τρίποντα.

Στη συνέχεια ο Κόζι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 για το Λαύριο (21-12) που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ωστόσο ο Κλαβέλ κράτησε όρθιο τον Προμηθέα και ο Τζέριαν Γκραντ ευστόχησε για το 35-36 στο 1'! Εν τέλει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-36, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση κόντρα στους Πατρινούς που στηρίχθηκαν επιθετικά στο δίδυμο των Αγραβάνη και Κλαβέλ.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, το ξέσπασμα του Μάκη Γιατρά στον διαιτητή Καρακατσούνη έφερε την αποβολή του με δυο τεχνικές ποινές! Μετά το τρίποντο του Κόζι για το 45-38 στο 23', ο παίκτης του Λαυρίου γύρισε προς τον πάγκο του Προμηθέα και κάτι είπε στον Γιατρά, ο οποίος με τη σειρά του ζητούσε έντονα από τον Καρακατσούνη να τιμωρηθεί με τεχνική ποινή ο Κόζι! Τελικά, εκείνος που αποβλήθηκε ήταν ο Γιατράς που μπήκε μέσα στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί. Το Λαύριο προηγήθηκε με +11 όταν ο Γερομιχαλός ευστόχησε σε τρίποντο για το 49-38 όμως ο Προμηθέας μάζεψε άμεσα τη διαφορά, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Χάρη Γιαννόπουλο (55-56) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 59-58.

Οι γηπεδούχοι σούταραν πλέον με μεγάλη αυτοπεποίθηση και ο Κάρτερ ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 72-62 στο 36'! Μάλιστα ο Κόζι ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-64 στα 3:03 για το φινάλε! Ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει όμως το Λαύριο άντεξε στην πίεση και έφτασε στην ιστορική πρόκριση στους τελικούς της Basket League!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Προμηθέα στο φινάλε, είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και καλύτερες επιλογές στο τέλος του αγώνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόζι κουβάλησε το Λαύριο με 21 πόντους, ο Γερομιχαλός έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Ντιαλό βοήθησε τους γηπεδούχους με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάρτερ σημείωσε 14 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κουίνσι Φορντ είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο στα 7:17 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας το ποσοστό στο τρίποντο (3/17), το Λαύριο τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74.

ΛΑΥΡΙΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 3-2

Game 1: Λαύριο - Προμηθέας 79-86
Game 2: Προμηθέας – Λαύριο 68-66
Game 3: Λαύριο - Προμηθέας 85-79
Game 4: Προμηθέας - Λαύριο 77-92