Προμηθέας - Λαύριο 77-92: Έκανε το 2-2 και πάει για τρομερή ανατροπή! (vid)

Το ψυχωμένο Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα με 77-92 στην Πάτρα, έκανε το 2-2 στα ημιτελικά έπειτα από το αρχικό 2-0 των Πατρινών και πλέον η πρόκριση στους τελικούς της Basket League θα κριθεί το Σάββατο (29/5, 20:00) στην έδρα του!

Έπειτα από το αρχικό 2-0 του Προμηθέα Πατρών στην ημιτελική σειρά των playoffs, ο Χρήστος Σερέλης έσπευσε να ξεκαθαρίσει πως δεν άξιζε τέτοιο φινάλε στο Λαύριο. Πως η ομάδα που τερμάτισε στη δεύτερη θέση της κατάταξης στην κανονική περίοδο αξίζει τουλάχιστον μια νίκη στα ματς με τους Πατρινούς.

Εν τέλει το Λαύριο που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, έφερε στα ίσα τη σειρά παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον η πρόκριση στους τελικούς όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός θα κριθεί σε Game 5! O εκπληκτικός Κάρτερ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κόντρα στον Προμηθέα που… μπλόκαρε στο φινάλε και τελείωσε το ματς με 3/23 τρίποντα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου ο Αγκμπελίζ σκόραρε για το 12-7 του Προμηθέα και στη συνέχεια ο Ντιαλό με γκολ-φάουλ έδωσε το προβάδισμα στο Λαύριο (12-13, 5:33). Στα μέσα της πρώτης περιόδου πάτησε παρκέ ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος ξεπέρασε τη θλάση που τον ταλαιπώρησε το προηγούμενο διάστημα ενώ οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 23-19 στο 10’, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Δημήτρη Αγραβάνη, σουτάροντας 7/11 δίποντα και κυριαρχώντας στο κομμάτι των ριμπάουντ κόντρα στο Λαύριο που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/7 τρίποντα).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσαν τα ποσοστά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +7 (36-43) χάρη στο τρίποντο at the buzzer του Βασίλη Μουράτου. Το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 13-23 στο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στον Προμηθέα που έκλεισε το ημίχρονο με 1/9 τρίποντα! Εν συνεχεία οι Πατρινοί προηγήθηκαν 50-48 ωστόσο το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 2-12 με τον Κόζι να ευστοχεί σε τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (52-60, 28:12). Στο μεσοδιάστημα, ο Τζέριαν Γκραντ πέρασε ξανά στον πάγκο δείχνοντας να πονάει. Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στο Λαύριο να ξεφύγει και μείωσε σε 60-63 στο 30’ με καλάθι του Γιαννόπουλου στην εκπνοή.

Ο εντυπωσιακός Κάρτερ έκανε το 65-73 και στη συνέχεια σκόραρε για το +11 (72-83)! Ο Προμηθέας τα είχε… χαμένα, ο Κόζι πέτυχε buzzer beater για το 77-88 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το ματς και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 77-92 διεκδικώντας πλέον την απόλυτη ανατροπή στη σειρά!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και καλύτερες επιλογές στο φινάλε ενώ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στο τρίποντο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάισον Κάρτερ ήταν συγκλονιστικός με 29 πόντους (9/9 βολ., 7/8 δίπ., 2/6 τρίπ.), 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 30:04.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βασίλης Μουράτος είχε 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 26:48.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κουίνσι Φορντ έμεινε στο… μηδέν, έχοντας 1 ριμπάουντ σε 4:42.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τις επιδόσεις του στο τρίποντο (3/23, 13%), το Λαύριο τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92.

ΛΑΥΡΙΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2-2 (η πρόκριση στις τρεις νίκες)

Game 1: Λαύριο - Προμηθέας 79-86
Game 2: Προμηθέας – Λαύριο 68-66
Game 3: Λαύριο - Προμηθέας 85-79
Game 4: Προμηθέας - Λαύριο 77-92