Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 94-83: «Άγγιξε» τη πρόκριση με Μήτογλου και Χεζόνια

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το 2-1 στη σειρά με την ΑΕΚ (94-83) και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League. Μήτογλου (23π., 7ριμπ.) και Χεζόνια (20π., 4/7τρ.) οι καλύτεροι των νικητών.

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος βρέθηκε ο Παναθηναϊκός μετά την δεύτερη νίκη του επί της ΑΕΚ στη σειρά της ημιτελικής φάσης. Ένα ματς όπου η Ένωση παρουσιάστηκε και πάλι ανταγωνιστική βάζοντας... απαγορευτικά στο «τριφύλλι» τις στιγμές που ήθελε να ανοίξει τη διαφορά.

Εϊναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με 16 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (78-62), βρέθηκαν στο +13 (84-71) στο 35' αλλά η ομάδα του Αγγέλου μπόρεσε να μειώσει στο τρίποντο (86-83) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Όμως σ' εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του κορυφαίου Μήτογλου έλυσε τον «γόρδιο» δεσμό και κάπως έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν στο «ματς μπολ» πρόκρισης.

Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 23 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες και μόλις 2 λάθη και ήταν εκείνος που ηγήθηκε για το 2-1 του Παναθηναϊκού. Εξαιρετικός και ο Μάριο Χεζόνια με άλλους 20 πόντους (6/13 εντός παιδιάς, 5 ριμπάουντ) ενώ παίκτης-κλειδί ήταν ο Μπέντιλ.

Από την ΑΕΚ που προσπάθησε μέχρι τέλους και ουδέποτε παράτησε το παιχνίδι, ο Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (9/10 δίποντα) και 8 ριμπάουντ ενώ τα τρίποντα του Λοτζέσκι (16π., 5/6τρ.) κράτησαν τους «κιτρινόμαυρους» σε τροχιά διεκδίκησης νίκης.

Το ματς

Αν και στα πρώτα τέσσερα λεπτά το «σκηνικό» στο ΟΑΚΑ θύμιζε σε μεγάλο βαθμό το σκηνικό των δύο πρώτων αγώνων, στη συνέχεια η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά των γηπεδούχων. Και αυτό χάρη στην είσοδο του Μάριο Χεζόνια στο ματς με το σκορ στο 4-6 υπέρ της ΑΕΚ. Ο Κροάτης έδωσε στον Παναθηναϊκό την... πνοή που είχε ανάγκη τη δεδομένη χρονική στιγμή σημειώνοντας τους επόμενους 12 από τους 16 πόντους των «πρασίνων» έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-10).

Συγκεκριμένα μέτρησε 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές και ήταν εκείνος που βοήθησε την ομάδα του να πάρει το momentum του αγώνα και να πάρει «διψήφια» διαφορά στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ είχε 0/8 τρίποντα και 4 λάθη, δείγμα και του +10 του Παναθηναϊκού που είχε ωστόσο 7/17 σουτ εντός παιδιάς.

Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση πήγε το ματς στη δύναμη και μετά το +13 του «τριφυλλιού» (23-10 στο 11') μπόρεσε να μειώσει στους έξι πόντους (25-19) και να... ξαναμπει στο ματς. Με την διαφορά να έχει σκαμπανεβάσματα (35-24 στο 14') η ΑΕΚ μπόρεσε να παραμείνει κοντά στο παιχνίδι (35-29 στο 16') αλλά μ' ένα επιμέρους 10-2 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14 πόντους διαφορά (45-31 και 48-34 στο 18') έχοντας βρει ρυθμό έξω από τα 6.75 μέτρα δια χειρός Παπαπέτρου (10π., στο α' με 0/2δίπ., 2/3τρ., 2/2β.), Μπέντιλ (7π., 1/1δίπ., 1/2τρ., 2/2β.), Μήτογλου (7π., 6ριμπ.) και Παπαγιάννη (10π.)

Από πλευράς ΑΕΚ ο Μορέιρα είχε βάλει... δύσκολα στην πράσινη front line (9π., 6ριμπ.) ενώ τα δύο σερί τρίποντα του Ματσιούλις (7π.) είχαν βάλει απαγορευτικό στον Παναθηναϊκό να «κλείσει» το πρώτο ημίχρονο (50-37) με διαφορά μεγαλύτερη των 13 πόντων. Οι «πράσινοι» είχαν σε αυτό το διάστημα 11/23 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 13/15 βολές, 11-8 ριμπάουντ, 9 ασίστ ενώ η ΑΕΚ 9/12 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 7/9 βολές, 11-4 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +15 για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (52-37 και 54-39) και όλα έδειχναν ότι δύσκολα θα υπήρχε γυρισμός για την ΑΕΚ. Ο Γόντικας ήταν εκείνος που έκανε ολη τη βρώμικη δουλειά για την ομάδα του, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι με δύο σερί τρίποντα από την καλή κυκλοφορία που είχε η ΑΕΚ, κατάφερε να πραγματοποιήσει επιμέορυς 13-3 με αποτέλεσμα να μειώνει σε 57-52 στο 25'. ΑΝ μη τι άλλο το ματς πήρε μεγάλο ενδιαφέρον και πάλι με τον «Λότζο» να φτάνει στους 13 πόντους έως το τέλος της 3ης περιόδου όπου οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων (69-60). Ο Μήτογλου κρατούσε το «τριφύλλι» (17π., 7ριμπ., έως το 30') ενώ βοήθειες είχε προσφέρει και ο Μπέντιλ.

Ο Μάριο Χεζόνια «όπλισε» και πάλι στην 4η περίοδο και μαζί με τον Μήτογλου βοήθησαν τους «πράσινους» να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς με 16 πόντους διαφορά (78-62 στο 32') έχοντας πραγματοποιήσε επιμέρους 18-7 (από το 65-60 που είχε μειώσει η ΑΕΚ στο 28'). Μια από τα... ίδια και στη συνέχεια! Λίγο η... χαλάρωση των γηπεδούχων και λίγο το «refuse to lose» της Ένωσης που πλησίασε και στους τρεις πόντους (86-83) χάρη στους Ματσιούλις και Μορέιρα ωστόσο οι λεπτομέρειες «έδειξαν» Παναθηναϊκό με αποτέλεσα να κάνει το 2-1 στη σειρά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε 9/17 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και 14/29 στο σύνολο, ποσοστό ιδιαίτερα υψηλό για ένα τέτοιο ματς, πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να πάρει ισάριθμους πόντους από δεύτερες προσπάθειες ενώ είχε μόλις 6 λάθη σε όλο το ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ντίνος Μήτογλου (23π., 7ριμπ., 4κλ., 2ασ., 2ταπ. και Μάριο Χεζόνια (20π., 4/6τρ.) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για το 2-1 του Παναθηναϊκού στο 3ο ματς και το «ματς μπολ» για την είσοδο στους τελικούς της Basket League.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: O Μπεν Μπέντιλ ήταν ο παίκτης-κλειδί των «πρασίνων», ειδικά τις στιγμές που η ΑΕΚ προσπαθούσε να φανεί απειλητική και να πλησιάσει στο σκορ. Τελείωσε το ματς έχοντας 17 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/7 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Επιθετικά ο Γκίκας έκανε κακό ματς (1/7 σουτ) ενώ απαρατήρητοι πέρασαν οι Μόουζες και Γιάνκοβιτς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μήτογλου όταν η ΑΕΚ είχε μειώσει σε 86-83 με αποτέλεσμα να δώσει ψυχολογία και αέρα 6 πόντων (89-83) στον Παναθηναϊκό με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο του Χεζόνια στο πρώτο δεκάλεπτο και το «τελείωμα» στον αιφνιδιασμό με ανάποδο κάρφωμα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το «φτωχό» 38% στα δίποντα, ενώ η ΑΕΚ τα 15 λάθη της .

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 2-1

GAME 1: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-72
GAME 2: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 92-80
GAME 3: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 94-83
GAME 4: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 26/5, 20:00
GAME 5: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 28/5, 17:00 (αν χρειαστεί)