Ηρακλής-Παναθηναϊκός 66-100: Επίδειξη δύναμης και... πρωτιά (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League καθώς ήταν επιβλητικός στο Ιβανώφειο κερδίζοντας εύκολα τον Ηρακλή με 100-66. Καλύτεροι οι Χεζόνια, Παπαπέτρου, Μπέντιλ.

Εύκολα και χωρίς να ιδρώσει ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 στη Θεσσαλονίκη μέσα σε διάστημα 48 ωρών με αποτέλεσμα να «κλειδώσει» την κορυφή στην regular season. Οι «πράσινοι» μπορεί να... ανησύχησαν για ένα δεκάλεπτο ωστόσο στη συνέχεια ήταν κάτι παραπάνω απο επιβλητικοί με αποτέλεσμα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να μετατρέψουν το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Κάτας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες (σ.σ. ήταν εκτός οι Μήτογλου, Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς), εμπιστεύτηκε τον Μαντζούκα αν και ο νεαρός φόργουορντ τραυματίστηκε λίγο πριν από το τέλος του αγώνα ενώ πήρε πράγματα απ' όλους. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου πραγματοποίησε «γεμάτο» ματς με 15 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο παίκτης-κλειδί για να ανοίξει η διαφορά ήταν ο Μπέντιλ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Ηρακλής βάλθηκε να... αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ευστοχία των παικτών του Σκουρτόπουλου σε συνδυασμό με κάποια λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσαν τη δυνατότητα στον «Γηραιό» να προηγηθεί με 10-3 και να κρατάει διαφορά 10 πόντων (17-10) έως το 7'. Όμως ένα γρήγορο 5-0 από Χεζόνια και Μπέντιλ το οποίο έγινε 8-2 ένα λεπτό αργότερα, έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (19-18) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Ουσιαστικά οι «πράσινοι» ήταν πιο σοβαροί στην άμυνα, γύρισαν καλύτερα τη μπάλα και κάπως έτσι επέστρεψαν ξανά στο ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής είχε 4/4 τρίποντα και... 4/14 δίποντα αλλά τα 4 λάθη του Παναθηναϊκού είχαν επισκιάσει τα 6/8 δίποντα και τα 3/7 τρίποντα. Όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο αποφασισμένο να «καθαρίσει» και με την υπόθεση της νίκης. Όπως και έγινε. Αρχικά πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-26 στο 11' και μετά το 26-26 πραγματοποίησε σερί 11-0 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 26-27 στο 13' και ουσιαστικά να... τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι. Το +14 του ημιχρόνου (36-50) ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο πρώτο μισό του αγώνα! Οι «πράσινοι» είχαν στο ημίχρονο 72% στα δίποντα (13/18) και 50% στα τρίποντα (7/14) με το επιμέρους της β' περιόδου να ήταν 12-28! Ο Παπαπέτρου είχε 10 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενω πολύ καλός ήταν ο Μπέντιλ (8π., 4ριμπ.)

Όπως ήταν αναμενόνενο η συνέχεια του ματς θα αποτελούσε απλά και μόνο μια... τυπική διαδικασία, με την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Με τον Κάτας να κάνει rotation και να «δοκιμάζει» για μεγάλο χρονικό διάστημα το δίδυμο των Χεζόνια-Παπαπέτρου οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (53-73 στο 28') ενώ ο Ηρακλής είχε ρίξει πολύ τα ποσοστά του στα σουτ εντός παιδιάς με 15/48 έως το 30'! Ο Γηραιός είχε... ξεχάσει το πρώτο του δεκάλεπτο, το μπάσκετ που έπαιζε ήταν κάκιστο απόρροια και της «πράσινης» ανωτερότητας με αποτέλεσμα η διαφορά να παίρνει αστρονομικές διαστάσεις. Σε αντίθεση με τα άλλα ματς ο Κάτας κράτησε περισσότερο στο παρκέ τον Χεζόνια, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μαντζούκα και είδε την διαφορά να φτάνει στο +32 (53-85) στο 33'.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (74% με 26/35) και τρίποντα (44% με 11/25), εξαιρετική δημιουργία (22 ασίστ), λίγα λάθη (9 στον αριθμό) ενώ ο Ηρακλής μόλις 26% στα δίποντα (11/41).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Παπαπέτρου (15π.) και Χεζόνια (17π.) συνυπήρξαν αρμονικά και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μπέντιλ (15π.) βοήθησε ώστε να πάρει ο Παναθηναϊκός διαφορά στο σκορ ενώ ιδιαίτερα θετικός και ορεξάτος ήταν ο Δίπλαρος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός ματς ο Χέιγκινς με 1/8 εντός παιδιάς. Ξεκίνησε με 1/1 και στη συνέχεια είχε 0/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 11-0 σερί του Παναθηναϊκού μέσα σε ένα τρίλεπτο στην β' περίοδο, με το οποίο μετέτρεψε το 26-26 σε... 26-37 με αποτέλεσμα να πέσουν πρόωρα και οι τίτλοι τέλος του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: H «ποδιά» του Νίκου Δίπλαρου στον Νίκο Φίλιο μετά το κλέψιμό του στον Σαγκς, με αποτέλεσμα να βγει μόνος του στον αιφνιδιασμό και να σκοραρει με layup.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα παιδαριώδη λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής το κάκιστο ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100