Περιστέρι – Προμηθέας 70-73: Τα αδέλφια Γκραντ κλείδωσαν τη νίκη τετράδας! (vid)

Ο Τζεράι και ο Τζέριαν Γκραντ έκαναν τη διαφορά για τον Προμηθέα (12-5) στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου οι Πατρινοί επικράτησαν του Περιστερίου (10-10) με 70-73 και πλέον «σημαδεύουν» την τρίτη θέση!

Ο Προμηθέας, μετά από ένα αγωνιστικό κενό τριών εβδομάδων, έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα αφού έπειτα από τις νίκες επί των Ιωνικού και Άρη, έφυγε με το «διπλό» από την έδρα του Περιστερίου κι ανέβηκε στο 4-5 μακριά από την Πάτρα, έχοντας ως πρωταγωνιστές τα αδέλφια Γκραντ!

Πλέον η ομάδα του Μάκη Γιατρά διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κατάταξη ενώ η κανονική περίοδος της Basket League μπαίνει στην τελική ευθεία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Τρε ΜακΛιν ευστόχησε για το 13-9 στο 6:52. Ο Προμηθέας απάντησε με σερί 7-0 για το 13-16 με το τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-17 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά που στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες του Δημήτρη Αγραβάνη.

Ακολούθως ο Σαλούστρος ευστόχησε σε τρίποντο για το 19-19 ενώ τα αδέλφια Γκραντ πέτυχαν τους επόμενους 15 πόντους των Πατρινών (30-34, 16:54)! Ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-37 σουτάροντας με 52% στο δίποντο (9/17) και μοιράζοντας 12 ασίστ απέναντι στο Περιστέρι που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (3/11 τρίπ.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το γκάζι… πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς με τον καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη (38-49, 24:06)! Οι παίκτες του Γιατρά εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές του Περιστερίου, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα (50-57, 30’), έχοντας ως σημείο αναφορά στην επίθεση τον Τζέριαν Γκραντ.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +12 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (50-62, 31:11) με τον Τζεράι Γκραντ ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε μάζεψε τη διαφορά! Ο ΜακΛιν σκόραρε για το 66-68 στο 39’ ωστόσο ο Τζεράι Γκραντ τελείωσε τη φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα έπειτα από την ασίστ του αδελφού του, Τζέριαν για το 66-70 στα 40’’! Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 70-73.

Πάντως το Περιστέρι «φωνάζει» για τη φάση που ο Τζόουνς έκοψε τον Τζεράι Γκραντ στα 35 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τους διαιτητές να δίνουν φάουλ και να κάνουν έξαλλους τους ανθρώπους των γηπεδούχων!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Προμηθέας σούταρε με 55% στο δίποντο, μοίρασε 24 ασίστ και είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζεράι Γκραντ είχε 21 πόντους με 9/14 δίποντα και 4 ριμπάουντ. Ο αδελφός του, Τζέριαν πρόσθεσε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιχάλης Λούντζης βοήθησε τον Προμηθέα με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζόρνταν Φορντ του Περιστερίου είχε 0/3 σουτ σε 11:10.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο, όταν οι Πατρινοί έχτισαν διψήφια διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι το 64% στις βολές, ο Προμηθέας τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-37, 50-57, 70-73.