Ιωνικός - ΠΑΟΚ 83-84: Απόδραση με «βόμβα» Γκρίφιν στο φινάλε (vid)

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και ο ΠΑΟΚ (11-8) έφυγε νικητής από τη Νίκαια, επικρατώντας του Ιωνικού (7-13) με σκορ 83-84 και έφτασε τις πέντε νίκες στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις του!

Ο ΠΑΟΚ, που πρόσφατα ανανέωσε τη συνεργασία του με τον Άρη Λυκογιάννη για άλλα τρία χρόνια υπέταξε δύσκολα τον Ιωνικό και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. O Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν εκείνος που κλείδωσε το σπουδαίο «διπλό» των «ασπρόμαυρων» από τη στιγμή που ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αστόχησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στον κλειστό του Πλάτωνα, εκεί όπου ο Ζερμέν Λοβ διαμόρφωσε το 6-14 με 2/2 βολές στο 4:20 για τον «Δικέφαλο». Ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον Χάλογουελ και μείωσε σε 23-24 στο 10' με το καλάθι του Τολιόπουλου.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές του ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με +8 όταν ο Μουχαϊντίν ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 37-29 στο 15'. Ο ΠΑΟΚ πίεσε όμως ο Ιωνικός Νικαίας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-36, σουτάροντας 10/23 δίποντα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (22-14) απέναντι στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που στηρίχθηκε επιθετικά στον Λοβ, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 14 πόντους.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Τολιόπουλος έκανε το 63-55 στο 27:56 και οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 66-63 στο 30' με το τρίποντο του Γκρίφιν. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σκόραρε για τρεις και ισοφάρισε σε 81-81, ο Τέρνερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Πριτζέτ το πήρε... πάνω του, τελειώνοντας τη φάση για το 83-81. Ο Λυκογιάννης κάλεσε timeout και ο Γκρίφιν πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 83-84 στα 7.7" για το φινάλε! Ο Μαυροκεφαλίδης δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση κοντά στο καλάθι και ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «διπλό» από τη Νίκαια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 45% στο τρίποντο και μοίρασε 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα των Λοβ (18π., 5ριμπ.), Γκρίφιν (18π., 6ριμπ., 5ασ.) και Κάρτερ (18π.) κουβάλησε τον ΠΑΟΚ στη Νίκαια.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπιτς βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 14 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κονατέ έμεινε στους 2 πόντους στα 9:37.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τα 24 λάθη, ο ΠΑΟΚ τα «νεκρά» διαστήματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Γκρίφιν

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84.