Λαύριο - Προμηθέας 75-72: Ασταμάτητο! (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Το Λαύριο (8-3) νίκησε τον Προμηθέα (6-4) με 75-72 και μετράει οκτώ σερί νίκες.

Το Λαύριο πέτυχε την όγδοη συνεχόμενη νίκη του αφού επιβλήθηκε και του Προμηθέα με 75-72 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλλουν τον αγαπημένο τους γρήγορο ρυθμό (13-6, 6'). Οι Πατρινοί βελτίωσαν κάπως την άμυνά τους και στην άλλη πλευρά τα τρίποντα των Αγραβάνη και Μίλερ έφεραν το σκορ σε ισορροπία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάρτερ ήταν αυτός που διατήρησε το Λαύριο μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των αντιπάλων τους κοντά στο καλάθι. Η μπάλα ακούμπησε στον Τζεράι Κάρτερ και αυτός με διαδοχικά καρφώματα έβαλε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (38-41, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι η ομάδα του Σερέλη έτρεξε καλά το παρκέ και με αιχμή του δόρατος τον Ντιαλό αυτή τη φορά πήρε τα ηνία του σκορ (51-47, 26'). Ο Προμηθέας πάντως έκλεισε και αυτή την περίοδο καλύτερα μειώνοντας σε 55-53 με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη (30').

Το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες αφού καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει έστω και με μικρή διαφορά. Το Λαύριο «έσπασε» την ισοπαλία με τρίποντο του και εν συνεχεία ο Ντιαλό έκανε το 69-64 (38'), όμως ο Προμηθέας μείωσε σε 69-67 (39').

Ενα λάθος του Μουράτου έδωσε την ευκαιρία στον Μίλερ να μειώσει με τρίποντο σε 74-72 (20'' πριν τη λήξη). Ο Ντέιβις με 1/2 έκανε το 75-72, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ όμως ο Μίλερ αστόχησε στο σουτ για την ισοφάριση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο πήγε καλύτερα στα ριμπάουντ (37-29), σούταρε με 36% στα τρίποντα (31% ο Προμηθέας) και βρήκε 21 πόντους από λάθη αντιπάλου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάισον Κάρτερ πρόσφερε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη και 4 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Χωρίς πόντο τελείωσαν οι Γιαννόπουλος και Αθηναίου (έπαιξε λίγο) χωρίς ωστόσο να πάρουν πολλά σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μουράτος ολοκλήρωσε με 7 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η χαμένη ευκαιρία για αιφνιδιασμό του Προμηθέα και το καλάθι του Κάρτερ στην άλλη πλευρά. Το σκορ αντί για 69-69 έγινε 71-67.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τα 22 λάθη. Ο Προμηθέας τα 8 λιγότερα ριμπάουντ σε σχέση με τον αντίπαλο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία Λούντζη και Αγκμπελέσε για το κάρφωμα του ξένου παίκτη του Προμηθέα νωρίς στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.