Άρης – Παναθηναϊκός 75-93: Στο ρελαντί με πολλές δοκιμές

Γιώργος Κούβαρης

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο του Παναθηναϊκού σημείωσε ο Όντεντ Κάτας, αφού οι «πράσινοι», χωρίς να εντυπωσιάσουν, επικράτησαν στο... ρελαντί του Άρη στο «Nick Galis Hall» με 93-75 για το εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής.

Όπως φαίνεται η βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί στις τάξεις των «πρασίνων» οι οποίοι δεν έπαιξαν μπάσκετ αξιώσεων στη Θεσσαλονίκη, αλλά όσο χρειάστηκε για να περάσουν ένα χαλαρό απόγευμα μέχρι να φτάσουν στην εύκολη επικράτηση.

Η μεγάλη διαφορά ήταν στους ψηλούς, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται την υπεροπλία του στη front line, με τους Μπέντιλ (14π., 10ριμπ.), Μήτογλου (15π., 8ριμπ.), Παπαγιάννη (8π., 6ριμπ., 3ταπ.) και Όγκουστ (6π., 9ριμπ., 1ταπ.) να έπαιζαν χωρίς...αντίπαλο (50-32 τα ριμπάουντ) λόγω και των απουσιών του Άρη.

Στον αντίποδα οι «κίτρινοι» ήταν ανταγωνιστικοί για μεγάλο διάστημα και αυτό το όφειλα σε μεγάλο βαθμό στην καλή μέρα του ΝτεΚόζι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (8/11 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 3 λάθη.,

Φυσικά ο Όντεντ Κάτας έκανε πολλές δοκιμές στο ματς, άνοιξε πολύ το rotation καθώς ήθελε να δει τον βαθμό ετοιμότητας όλων των παικτών και ταυτόχρονα να δώσει ρυθμό και σ' εκείνους που δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής στα τελευταία παιχνίδια.

Το ματς

Ιδιαίτερα εύστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα και χάρη στα τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς φρόντισε να προηγηθεί αρχικά με 9-14 και στη συνέχεια να φτάσει και στο +8 (15-23), με τον Μποχωρίδη να παίρνει την σκυτάλη από το Σέρβο γκαρντ. Μπορεί σ' εκείνο το σημείο να έμοιαζαν τα πάντα «τελειωμένα» στο παιχνίδι, αλλά κάποιες επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση των «πρασίνων» σε συνδυασμό με αναπάντητα καλάθια των Ντεκόζι και Λιτλ, ο Άρης πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 και έφερε το ματς στα όσια λίγο μετά την έναρξη της β' περιόδου στο ματς.

Το σκορ έμενε ισόπαλο στο 27-27 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός φρόντισε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι (ελέω και των απουσιών του Άρη και δη των Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς) και με τους Μήτογλου (9π., στο α' 5ριμπ.), Παπαγιάννη (8π., 4ριμπ., 3ταπ. στο α' μέρος) να κάνουν... πάρτι το σκορ έφτασε στο +10 για τους φιλοξενούμενους (27-37) ύστερα από σερί 10-0!

Για πρώτη φορά η διαφορά πήγε και στους 13 πόντους (34-47) για να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (36-47) για λογαριασμό των «πρασίνων» οι οποίοι είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 11/21 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 4/4 βολές και περισσότερα ριμπάουντ (23-17). Την ίδια ώρα ο Άρης μετρούσε 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 6/10 βολές, με τον Ντεκόζι να είχε 12 πόντους με 4/5 εντός παιδιάς!

Με ένα 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έφτασε τον δείκτη του σκορ στο +18 (36-54 στο 22') και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να περάσει ένα εύκολο απόγευμα στο «Αλεξάνδρειο». Ο Κάτας ανακάτευε συνέχει την τράπουλα και δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα και όπως ήταν λογικό από ένα σημείο και μετά χανόταν η συνοχή και δεν υπήρχαν συνεργασίες. Κάτι που ο Άρης εκμεταλλεύτηκε προκειμένου να επιστρέψει από το -20 (64-44 στο 25') και με επιμέρους 17-8 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ντεκόζι να μειώσει στους 11 με τη λήξη της 3ης περιόδου (72-61).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν δραματικά τα πράγματα. Οι δοκιμές συνεχίστηκαν από τον Ισραηλινό τεχνικό ο οποίος έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του πλην -φυσικά- του τραυματία Παπαπέτρου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ (50-32) και ουσιαστικά αυτό ήταν και το «κλειδί» προκειμένου να περάσει ένα... χαλαρό απόγευμα στη Θεσσαλονίκη. Παράλληλα είχε και καλό ποσοστό στα δίποντα (21/39).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπεν Μπέντιλ ήταν ο καλύτερος και πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού στη ρακέτα (14π., 10ριμπ.) ενώ στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η απόδοση του Μήτογλου (15π., 8ριμπ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τίποτα το ιδιαίτερο (βάσει εμπειρίας και ονόματος) από τον Μάριο Τσάλμερς, ο οποίος έμεινε στους 5 πόντους με 1/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-0 σερί του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να φτάσει στο +10 (27-37) αλλά και το καλό ξεκίνημα στο β' ημίχρονο στέλνοντας την διαφορά και στο +20 (44-64).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Παπαγιάννης, Νέντοβιτς αλλά και η δημιουργία του Μακ βοήθησαν πολύ τον Παναθηναϊκό.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη στην δεύτερη περίοδο του αγώνα μετά την ασίστ του Σέλβιν Μακ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 14 λάθη του και τις 7 χαμένες βολές (15/22) ενώ ο Άρης την αστοχία στα σουτ εντός παιδιάς και τα 18 λιγότερα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93