Λάρισα – Λαύριο 58-66: Ασταμάτητο τρένο!

Το Λαύριο (7-3) επικράτησε της Λάρισας (3-8) με σκορ 58-66 και έφτασε τις 7 συνεχόμενες νίκες στην Basket League!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετράει συνεχή limit ups στην Basket League, φτάνοντας αισίως τις 7 συνεχόμενες νίκες έπειτα από το αρχικό 0-3 στη regular season! Αυτή τη φορά, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λάρισας, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Λάρισα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-9. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αντέδρασε άμεσα, βελτίωσε την άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων και πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με τον Ντέιβις (24-26, 15:51). Το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 11-25 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 28-34.

Οι Θεσσαλοί πίεσαν και μείωσαν σε 39-44 όταν ο Παπαδάκης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75. Ο Ντέιβις ανέβασε τη διαφορά στο +9 (39-48) όμως οι συνεχόμενοι πόντοι του Παπαδάκη έκαναν το 42-48 στο 30’. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 56-59 στα 2:15 για το φινάλε όμως στην επόμενη επίθεση ο Μουράτος σκόραρε για τρεις (56-62). Ακολούθως ο Γκόρντον τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 58-62 όμως το Λαύριο άντεξε στην πίεση και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 58-66.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο υποχρέωσε τη Λάρισα σε 17 λάθη και αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο όταν οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέιβις ηγήθηκε του Λαυρίου με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 30:11.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Σμιθ με 4 πόντους, 2/9 σουτ και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντιαλό βοήθησε τους φιλοξενούμενους με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τα 17 λάθη, το Λαύριο τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.