Μεσολόγγι – Προμηθέας 82-88: Ανεβαίνουν οι Πατρινοί, «βυθίζονται» οι νεοφώτιστοι (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Προμηθέας Πατρών (4-2) επικράτησε του Μεσολογγίου (3-7) με 82-88 στο Αγρίνιο, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην έβδομη συνεχόμενη ήττα τους στην Basket League.

H ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Μεσολόγγι και κατέκτησε το ροζ φύλλο, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τα αδέλφια Γκραντ και τους Δημήτρη Αγραβάνη, Γιάννη Αθηναίου. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασε τις 7 συνεχόμενες ήττες έπειτα από το αρχικό 3-0 στην Basket League

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Αγρίνιο, εκεί όπου ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 18-20, σουτάροντας με 72% στο δίποντο (8-11) και έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Δημήτρη Αγραβάνη (7π., 4ριμπ.).

Εν συνεχεία ο Τσαντ Μπράουν έκανε το 22-20 στο 11:02 για το Μεσολόγγι όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-39. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες πίσω από τα 6μ.75 (3/11 τρίποντα το Μεσολόγγι, 0/6 ο Προμηθέας) ενώ ο νεοαποκτηθείς Τζεράι Γκραντ (14π.) κουβάλησε επιθετικά τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Χάρης Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 39-50 στο 22:50. Το Μεσολόγγι πίεσε με τον Γκότσερ όμως ο Προμηθέας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (53-62, 30’).

Ο Αγκμπελίς ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο του αγώνα, κάνοντας το 66-80 στο 36:14 για το φινάλε ενώ η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 77-84 στο 1:38 για το τέλος με το τρίποντο του Χατζηνικόλα από τα 8 μέτρα και το καλάθι του Γκότσερ στον αιφνιδιασμό.

Παρ' όλα αυτά, ο Προμηθέας επικράτησε με 82-88 και κατέκτησε το τέταρτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Προμηθέας σούταρε με 68% στο δίποντο (33-48) και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δ. Αγραβάνης άγγιξε το double-double με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αθηναίου είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζεράι Γκραντ μέτρησε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέριαν Γκραντ βοήθησε τον Προμηθέα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς είχε 2 πόντους με 0/1 δίποντο, 0/5 τρίποντα και -8 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88.