Παναθηναϊκός – Ηρακλης 106-74: «Κατοστάρα» με υπογραφή Παπαγιάννη!

Γιώργος Κούβαρης

Με ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ με 106-74 και διατήρησε το αήττητο στην Basket League (7/7) πριν από το τελευταίο παιχνίδι για το 2020 στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Ηρακλής έβαλε... δύσκολα στον Παναθηναϊκό για ένα ημίχρονο αλλά από τη στιγμή που οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, το μόνο που έκαναν ήταν να... πατήσουν το πόδι στο γκάζι και να εξαφανιστούν στο σκορ.

Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους 31-8 και μετέτρεψαν το «ρευστό» 52-51 του 21' σε 83-59 στο 28'! Έκτοτε το ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία ενόψει και του κρίσιμου αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 17η αγωνιστική της EuroLeague (30/12, 20:00).

Αν μη τι άλλο, ο Γιώργος Βόβορας θα έχει πολλές ανορθογραφίες να διορθώσει από το πρώτο μισό του αγώνα, αλλά και πολλά εύσημα να χαρίσει για την απόδοση των παικτών του στο 3ο -κυρίως- δεκάλεπτο. Ο Γιώργος Παπαγιάννης (20π., 11ριμπ., 3ταπ.) ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού στο παρκέ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (17π., 4/5τρ.) την ώρα που ο Σέλβιν Μακ μοίραζε 10 ασίστ στους συμπαίκτες του.

Το ματς

Ο Νέντοβιτς συνέχισε από εκεί που είχε... σταματήσει στο Τελ Αβίβ αφού πρόλαβε να σημειώσει εννέα από τους πρώτους 13 πόντους του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έχοντας 100% ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς (2/2 τρίποντα, 1/1 δίποντο, αλλά και 1/1 βολή). Βέβαια ο Ηρακλής παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός στο παιχνίδι και δεν άφηνε τους «πράσινους» να ανοίξουν την ψαλίδα του σκορ. Και αυτό χάρη στην εξαιρετική τους επίθεση και την άριστη κυκλοφορία της μπάλας, βάζοντας σε μεγάλους μπελάδες την άμυνα των γηπεδούχων. Από την άλλη ήταν πολύ καλός και ο Παναθηναϊκός στην επίθεση έχοντας πετύχει 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (31-22).

Είναι χαρακτηριστικό ότι σ' αυτό το διάστημα η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε μετρήσει 11/16 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 7/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/8 βολές, ενώ είχε παράλληλα και τριπλάσιες ασίστ (9-2) σε σχέση με τον Ηρακλή και την πολύ καλή... εκκίνηση του Χάνλαν. Μάλιστα η διαφορά στην 2η περίοδο έφτασε δύο φορές και στους 13 πόντους (40-27 και 46-33) και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα «καθάριζε» εύκολα με την υπόθεση της νίκης. Όμως ο «Γηραιός» ήταν... πολύ σκληρός για να πεθάνει! Με επιμέρους 16-2 μετέτρεψε το 46-33 σε 48-49 υπέρ του (!) με τον Σαγκς να αποτελεί τον κύριο εκφραστή των «κυανόλευκων» επιθέσεων.

Τα ποσοστά των «πρασίνων» έπεσαν στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα τα 11/16 εντός παιδιάς να γίνουν 17/34 στο ημίχρονο, όπερ και σημαίνει μόλις 6/18 στο 2ο δεκάλεπτο του ματς. Αντίθετα τα 8/18 του Ηρακλή έγιναν 15/29, με τους παίκτες του Στέργιου Καλύβα να έχουν σ' εκείνο το διάστημα 7/11 σουτ! Παράλληλα βελτίωσαν την δημιουργία τους (3-7 οι ασίστ στην δεύτερη περίοδο) και κάπως έτσι οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε διαφορά ενός σουτ (52-49). Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι ότι είχαν σκοράρει και οι 12 παίκτες του Παναθηναϊκού από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο τα πάντα έμελλε να αλλάξουν! Ο Παναθηναϊκός πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (52-51) και με ένα φοβερό 31-8 (!!) έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +24 (83-59) στο 28'. Αυτό ήταν και το καλύτερο διάστημα των «πρασίνων» και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Νέντοβιτς να δίνει το επιθετικό έναυσμα και τον Παπαγιάννη να αποτελεί τον κυρίαρχο των... αιθέρων και στις δύο ρακέτες! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σέρβος είχε 17 πόντους έως το 30' και ο Παπαγιάννης «γεμάτη» στατιστική με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε 14/25 τρίποντα, 17 περισσότερα ριμπάουντ (41-24) αλλά και 11 ασίστ περισσότερες με πέντε παίκτες «διψήφιους».

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν κυριαρχικός και στις δύο πλευρές του παρκέ τελειώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους (10/12 δίποντα), 11 ριμπάουντ και 3 τάπες. Εξαιρετικός και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (17π.), ο οποίος ήταν εκείνος που έδινε συνέχεια το έναυσμα για την «πράσινη» αντεπίθεση με αποτέλεσμα να ανοίγει η ψαλίδα της διαφοράς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σέλβιν Μακ με 10 ασίστ έδειξε να ανταποκρίνεται πλήρως στο ρόλο του δημιουργού, ενώ πολλές φορές «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό από το σκοράρισμα και ο Παπαπέτρου (15π., 5ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουρ δεν βοήθησε τον Ηρακλή σε αυτό το ματς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και το φοβερό 31-8 που έκανε ο Παναθηναϊκός με το οποίο μετέτρεψε το 52-51 του 21' σε 83-59 δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Παπαγιάννη μετά την ασίστ... ακριβείας του Ιωάννη Παπαπέτρου στο πρώτο ημίχρονο. Ένα από τα 4 συνολικά που είχε στο ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, όταν και δέχθηκε επιμέρους 16-2. Ο Ηρακλής το 29% στα τρίποντα και το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74