Λάρισα - Μεσολόγγι 84-58: Πάρτι από τα 6.75 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Λάρισα (2-6) διέλυσε το Μεσολόγγι (3-6) με 84-58 ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18/39 τρίποντα!

Η Λάρισα πήρε σημαντική νίκη στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της αφού επικράτησε του Μεσολογγίου με 84-58 και μάλιστα με διαφορά η οποία μπορεί να παίξει ρόλο όσο κυλάει η σεζόν.

Το πρώτο διάστημα του αγώνα το πέρασαν οι αντίπαλοι ψάχνοντας ποια θα επικρατήσει σε θέμα ρυθμού κάτι που κατάφεραν τελικά οι γηπεδούχοι. Με 5 εύστοχα τρίποντα και τους Ουέμπ, Ρας και Μπράουν να σκοράρουν εύκολα, προηγήθηκαν με 25-14 (9΄).

Στην δεύτερη περίοδο οι αλλαγές των προπονητών επηρέασαν όσα βλέπαμε στο παρκέ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ με τεράστια δυσκολία (32-25, 17'). Η Λάρισα βρήκε στη συνέχεια και πάλι την επαφή της από τα 6.75 κι έτσι πήγε στα αποδυτήρια στο +14 (45-31).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μεσολόγγι προσπάθησε μέσα από την άμυνα του να μειώσει τη διαφορά και το πέτυχε αφού αφενός έκλεισε τους διαδρόμους και αφετέρου με 7 πόντους του Χατζηνικόλα έκανε το 53-45 (25'). Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από σκορ για ένα ολόκληρο πεντάλεπτο κι έτσι οι Θεσσαλοί επέστρεψαν σε διψήφια διαφορά πόντων (58-45, 27').

Στην τελευταία περίοδο όσο κι αν είχαν διάθεση οι παίκτες του Καλαμπάκου να ρίξουν τη διαφορά, Μπέρι και Μούρτος δεν τους έδιναν το παραμικρό δικαίωμα (71-53, 35'). Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η διαφορά ανέβηκε πιάνοντας τη μέγιστη τιμή της στους 26 πόντους (84-58, 39').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λάρισα σούταρε με 46% στα τρίποντα έχοντας 18 εύστοχα ενώ επίσης πήρε 12 περισσότερα ριμπάουντ (36-24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι τελείωσε με 17 πόντους (5/7τρ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πολύ καλός και ο Ουέμπ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2/12 σουτ, προσφέροντας όμως 9 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράουν πρόσφερε 16 πόντους ενώ κομβική παρουσία είχε κι ο Μούρτος με 9 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το Μεσολόγγι έμεινε για 4.50 στο τέλος της τρίτης περιόδου χωρίς πόντο κι έχασε την ευκαιρία να αποκτήσει επαφή με το σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα δέχτηκε 22 πόντους από τα 17 λάθη που έκανε. Το Μεσολόγγι την κακή του άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Ντέβιον Μπέρι από τα 10 μέτρα στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Επίσης ωραία φάση το κόψιμο του Σμιθ στην προσπάθεια για lay up του Λόρενς στο 27'.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58