Ηρακλής – Λαύριο 60-77: Αφεντικό στο Ιβανώφειο και τέσσερις σερί νίκες!

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Λαύριο επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 60-77 στο Ιβανώφειο και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League.

Το Λαύριο έκανε εμφατικό πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη, δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στον «Γηραιό»! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Ιβανώφειο και κατέκτησε το τέταρτο σερί ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής επέμεινε στο μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο στο Ιβανώφειο, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με μόλις 1/1 δίποντο και 4/12 τρίποντα! Στο μεταξύ, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ, με τον Σον Έβανς να διαμορφώνει το 14-19 στο 8:04 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-21.

Ο «Γηραιός» προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια με τους Χάτσερ, Καββαδά όμως το Λαύριο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και ο Γκλεν Κόζι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 34-44 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το Λαύριο συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα κόντρα στον Ηρακλή που κάθε φορά που προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, έβλεπε τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να ξεφεύγουν. Ο Χάνλαν μείωσε σε 39-47 όμως η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 45-60 με τον Γερομιχαλό, ο οποίος μάλιστα ανέβασε τη διαφορά στο +17 (48-65, 32:23). Εν τέλει, το Λαύριο έφτασε σε μια εύκολη νίκη (60-77), δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σούταρε με πολύ καλά ποσοστά, κατέβασε 35 ριμπάουντ αντί 25 των γηπεδούχων και υποχρέωσε τον Ηρακλή σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάισον Κάρτερ κουβάλησε επιθετικά το Λαύριο με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουρ του Ηρακλή τελείωσε τον αγώνα με 0.3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 12:40.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βασίλης Μουράτος βοήθησε τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους, 10 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής τα 21 χαμένα τρίποντα και τα 17 λάθη, το Λαύριο το 65% στις βολές.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Λαυρίου στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77.