ΠΑΟΚ – Λάρισα 91-93: Τεράστιο «διπλό» με απίθανο φινάλε! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Λάρισα πέτυχε τη μεγάλη «απόδραση» στην Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με σκορ 91-93 χάρη σε άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Ουέμπ από την επαναφορά μετά από τάιμ άουτ!

Οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 15-29 και επικράτησαν του ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Basket League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά όμως η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των γηπεδούχων ενώ ο Ουέμπ έβγαλε ένα εντυπωσιακό άλεϊ-ουπ κάρφωμα έπειτα από την επαναφορά του Παπαδάκη στα 2.9" για το τέλος και χάρισε το «διπλό» στη Λάρισα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Κεν Μπράουν ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 16-14 στο 6:29. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, έκανε ένα γρήγορο 8-0 σερί και ο Κονατέ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 24-14 με γκολ φάουλ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-20 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που είχε 8/13 δίποντα σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς σε 8 λάθη.

Η Λάρισα αντέδρασε στη συνέχεια, ο Τζέιμς Ουέμπ ευστόχησε σε τρίποντο κι έφερε το ματς στα ίσα (31-31) ενώ ο Τζέρι Σμιθ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, κάνοντας το 31-33 με 2/2 βολές στο 13:04. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση, βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ και το ημίχρονο έκλεισε στο 49-46 για τον ΠΑΟΚ που είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Δημήτρη Κακλαμανάκη (12π.). Από την άλλη πλευρά η Λάρισα στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Ουέμπ (15π.), Μπράουν (10π.), σουτάροντας 8/12 τρίποντα (66%)!

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε επιθετικά χτίζοντας ξανά διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Τέρνερ (59-48, 22:12) ενώ ο Κονατέ σκόραρε για το +13 των «ασπρόμαυρων» (70-57, 27:43) που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκαναν επιμέρους σκορ 27-18 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Λάρισα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, ροκανίζοντας τη διαφορά και μειώνοντας αρχικώς σε 83-78 με το τρίποντο του Παπαδάκη. Η ομάδα του Μέξα… μπλόκαρε, οι Θεσσαλοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις ευκαιρίες που τους έδωσε ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με 87-88 στο 1:49 για το φινάλε με το lay up του Σμιθ!

Εν συνεχεία ο Λοβ έκανε το 89-88, ακολούθησαν δυο συνεχόμενα χαμένα τρίποντα των Παπαντωνίου και Τέρνερ ενώ ο Σμιθ σκόραρε για τρεις από την κορυφή, κάνοντας το 89-91 στα 25" για το τέλος, υποχρεώνοντας τον Μέξα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ! Ο Λοβ το πήρε πάνω του, αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια όμως μάζεψε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ από τον Παπαδάκη και ισοφάρισε στα 2.9" από τη γραμμή των βολών.

Μετά το τάιμ άουτ, ο Παπαδάκης έκανε την επαναφορά και ο Ουέμπ τελείωσε τη φάση με ένα απίθανο άλεϊ-ουπ κάρφωμα!!! Ο Παπαντωνίου προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ με τρίποντο όμως αστόχησε και η Λάρισα πανηγύρισε τεράστιο διπλό στην Πυλαία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το κάρφωμα του Ουέμπ στο φινάλε «σφράγισε» τη νίκη της Λάρισας που τελείωσε τον αγώνα με 13/25 τρίποντα και πήρε 59 πόντους από την τριπλέτα των Ουέμπ, Μπράουν και Σμιθ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουέμπ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 31:19.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράουν βοήθησε τη Λάρισα με 17 πόντους, 7 κλεψίματα, 4 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 28:16.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή επιθετική βραδιά ο Νώντας Παπαντωνίου με 0/5 σουτ ενώ αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη του ΠΑΟΚ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Λάρισας στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 15-29.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κατάρρευση στην τελευταία περίοδο, η Λάρισα τα 19 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μα φυσικά το κάρφωμα του Ουέμπ!

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93.

Αφού λάνσαρε έναν καινοτόμο υπερπλήρη οδηγό για τη νέα σεζόν του ΝΒΑ, το Gazzetta ταξίδεψε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για ένα NBA Tour χωρίς προηγούμενο. Ο Αντώνης Καλκαβούρας θα βρεθεί σε έξι διαφορετικές πολιτείες των Η.Π.Α. ακολουθώντας τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μείνετε συντονισμένοι, το περιεχόμενο θα είναι εντυπωσιακό!