Κολοσσός - Λάρισα 90-64: «Ισοπεδωτικοί» Ροδίτες, βυθίζονται οι φιλοξενούμενοι! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Κολοσσός (2-4) ήταν απολαυστικός και επικράτησε 90-64 της Λάρισας (0-4), φτάνοντας στην 2η νίκη του στη Basket League.

Δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Λάρισα ο Κολοσσός. ΟΙ Ροδίτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς, νίκησαν με το εντυπωσιακό 90-64 και έφτασε στο 2-4 στη Basket League.

Aπό την άλλη η ομάδα του Γαβριήλ ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καντέρ με 18 πόντους , ενώ στον αντίποδα ο Ουέμπ σημείωσε 14.

Το ματς

O Zάρας έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στον Κολοσσό, αφού έκανε το 18-11 στο 6’. Οι Ροδίτες συνεχισαν με το πόδι στο… γκάζι απέναντι στη Λάρισα και ο Κερέμ Καντέρ έγραψε το 25-12, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Κώττας μείωσε σε 41-32 για τη Λάρισα στο 15’. To καλάθι του Σμιθ έκανε το 43-35 στο 18’. O ίδιος παίκτης μάζεψε τη διαφορά στο -5 (45-40) στο ημίχρονο. Ο Κολοσσός είχε 6/14 τρίποντα, ενώ η ομάδα της Θεσσαλίας σούταρε με 7/20 τρίποντα.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και με τον Άντριτς εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (53-41). Ο Καντέρ έκανε το 65-49, 1 λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Άντριτς και Άρτις έκαναν το 77-56 στο 34’ και το ματς δεν είχε γυρισμό για την Λάρισα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε παραπάνω ασίστ (23 αντί 13), 13/30 τρίποντα, ενώ έλεγξε το ματς σε όλη τη διάρκεια του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καντέρ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Αρτις είχε 17 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Άντριτς μέτρησε 14 με 3 ριμπάουντ, βοηθώντας τους γηπεδούχους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράουν ήταν πολύ άστοχος με 2/11 σουτ και έμεινε στους 8 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 77-56 με το καλάθι του Άρτις έγινε στο 34’ και ήταν αδύνατο να επιστρέψουν στο ματς οι φιλοξενούμενοι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα ο Κολοσσός, τα πάντα η Λάρισα που έκανε ένα κακό ματς και υπέστη βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64

Αφού λάνσαρε έναν καινοτόμο υπερπλήρη οδηγό για τη νέα σεζόν του ΝΒΑ, το Gazzetta ταξίδεψε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για ένα NBA Tour χωρίς προηγούμενο. Ο Αντώνης Καλκαβούρας θα βρεθεί σε έξι διαφορετικές πολιτείες των Η.Π.Α. ακολουθώντας τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μείνετε συντονισμένοι, το περιεχόμενο θα είναι εντυπωσιακό!