Ιωνικός - Ηρακλής 67-77: «Διπλό» στον Πλάτωνα με Βεργίνη, Τσαϊρέλη και Καββαδά

Ο Ηρακλής (2-1) επικράτησε του Ιωνικού (0-4) με σκορ 67-77 στην επιστροφή της ομάδας της Νίκαιας στο κλειστό του Πλάτωνα για αγώνα επιπέδου Α1 έπειτα από 33 χρόνια έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βεργίνη, Τσαϊρέλη και Καββαδά..

Ο «Γηραιός» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την πρόσφατη ήττα από τον Άρη, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ιωνικού που παρατάχθηκε με τον Άγγελο Τσίκληρα στην άκρη του πάγκο όμως παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όταν η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έκανε σερί 11-0 κι έχτισε διαφορά (49-61, 33') την οποία διατήρησε ως το φινάλε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό του Πλάτωνα και προηγήθηκε 9-17 με το layup του Σκοτ Σαγκς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 12-19 με τον Ολιβιέ Χάνλαν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς με τον Άνταμ Σμιθ, μειώνοντας σε 25-27 στο 16' κι εν συνεχεία πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα όταν ο Νίκος Χουγκάζ διαμόρφωσε το 28-27 με γκολ - φάουλ!

Ο Ιωνικός βελτίωσε την άμυνά του και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-34 ενώ ο Τζέρεμι Χόλογουελ έκανε το 42-36 στο 24'. Παρ' όλα αυτά ο «Γηραιός» απάντησε με σερί 7-0 (42-43) και προηγήθηκε με 49-50 στο 30'. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν με το γκάζι... πατημένο στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας σερί 11-0 για το 49-61!

Μάλιστα ο Σαγκς σκόραρε για το +15, κάνοντας το 54-69 στα 4:03 για το φινάλε! Από τη στιγμή που οι Τσαϊρέλης και Βεργίνης πέρασαν στον πάγκο, ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία και μείωσε σε 63-79 με το τρίποντο του Χουγκάζ στο 37' όμως ο Ηρακλής άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 67-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ηρακλής σούταρε με 56% στο δίποντο και 40% στο τρίποντο, κάνοντας μόλις 8 λάθη και υποχρεώνοντας τον Ιωνικό σε 15.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Βεργίνης ηγήθηκε επιθετικά του Ηρακλή, έχοντας 13 πόντους με 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Βασίλης Καββαδάς πρόσθεσε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλιφ Χάμοντς είχε 0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα,1 ασίστ και 1 λάθος σε 13:48.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπόουλιν βοήθησε τον Ηρακλή με 7 πόντους, 12 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Ηρακλή στο διάστημα 30-33', όταν έκανε σερί 11-0 και μετέτρεψε το 49-50 σε 49-61, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τα 15 λάθη και τα «νεκρά» διαστήματα, ο Ηρακλής το 69% στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77.