Περιστέρι - Κολοσσός 84-81: Νίκη με σούπερ Μαυροκεφαλίδη στην πρεμιέρα

Το Περιστέρι πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Basket League επικρατώντας με 84-81 του Κολοσσού που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε. Μεγάλη εμφάνιση από Μαυροκεφαλίδη.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν 2020-21, ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου ο Πέτεγουεϊ διαμόρφωσε το 84-81 και ο Λάιλ δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, αφού αστόχησε ελεύθερος σε προσπάθεια για τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της «Τζον Κένεντι», εκεί όπου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους για το 13-13 στο 15:23 κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 23-20 για την ομάδα των δυτικών προαστίων που έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας ισχνό προβάδισμα (23-22). Ακολούθως ο Τζόναθαν Άρλετζ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 30-25 όμως ο Κολοσσός απάντησε με σερί 8-0 για το 30-33 με τον Κερέμ Καντέρ! Μάλιστα οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-44 έπειτα από το καλάθι του Ντόμινικ Άρτις.

Το Περιστέρι μπήκε με το γκάζι... πατημένο στην τρίτη περίοδο, κάνοντας σερί 12-0 και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 53-44 με το layup του Αμντούλ Γκάντι. Ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Άρτις και Ξανθόπουλο, μειώνοντας σε 56-53 στο 26:44. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά όταν ο ΜακΛέιν σκόραρε για το 63-53 ενώ τα back-to-back τρίποντα των Αθηναίου και Μαυροκεφαλίδη διαμόρφωσαν το 69-54 στο 30'.

Ο Κολοσσός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει και να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή, μειώνοντας σε 82-81 με τον Κένι Γκόινς στα 24"! Ο Πέτεγουϊ έκανε το 84-81 με 2/2 βολές ενώ ο Τζακουάν Λάιλ έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι σούταρε με 62% στο δίποντο και υποχρέωσε τον Κολοσσό σε 15 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, μετρώντας 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και μόλις 1 λάθος σε 26:25.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τούμπα του Κολοσσού είχε 0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 19:30.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αμντούλ Γκάντι βοήθησε το Περιστέρι με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα «νεκρά» διαστήματα στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-10.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81. \