Φιλική νίκη (72-67) του Ηρακλή επί του Άρη (pics)

Ο Ηρακλής επικράτησε (72-67) για δεύτερη φορά του Άρη σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Ιβανώφειο.

Οι «κυανόλευκοι» βασίστηκαν κυρίως στην αποτελεσματικότητα της περιφερειακής γραμμής τους και στην ευστοχία στο μακρινό σουτ. Σκοτ Σαγκς και Ολιβιέ Χάνλαν ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου η οποία έκανε δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα (2ο και 3ο) όπου το επιμέρους σκορ ήταν 42-28 υπέρ της. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης στηρίχθηκε στον Κουίντον Ντεκόζι καθώς ο Αμερικανός σημείωσε επτά πόντους και στο τέλος αυτού προηγήθηκε με 14-17. Ο Ηρακλής απέκτησε ισορροπία στην εξέλιξη του αγώνα, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-31 για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 12-3 στις αρχές της 3ης περιόδου όπου η διαφορά πήγε στο +13 (47-34) με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν η ευχάριστη έκπληξη από την πλευρά του Άρη καθώς οι δικοί του πόντοι στην τελευταία περίοδο στοιχειοθέτησαν επιμέρους σκορ 4-16 και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 60-61 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου. Εκεί ο Ηρακλής βρήκε και πάλι λύσεις με τον Σαγκς και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Τσίλντρες, Σαγκς 17 (3), Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλλιος, Μπόουλιν 3 (1), Μουρ 8 (2), Βεργίνης 6 (2), Ντάνιελ 7, Χάνλαν 13 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 13 (2), Σταμάτης 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15 (2), Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 10 (1), Νετζήπογλου, Ντραγκίτσεβιτς 2, Ντεκόζι 10 (2).