Λάρισα - Κολοσσός 95-90: Νίκη παραμονής (vid)

Η Λάρισα (8-12) επικράτησε του Κολοσσού (8-12) με 95-90 κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής.

Η Λάρισα πήρε σημαντική νίκη επί του Κολοσσού με 95-90 και πλέον έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι Ροδίτες φωνάζουν δίκαια για μία φάση στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν μέτρησε καλάθι του Χίκι το οποίο δεν θα έπρεπε.

Ο τραυματισμός στο 3ο λεπτό του Παπαντωνίου τρόμαξε τους ανθρώπους της Λάρισας, αλλά μέσα στο παρκέ συσπείρωσε τους συμπαίκτες του και με πρωταγωνιστή τον Τόμας προηγήθηκε με 20-5 (7'). Μέχρι την λήξη της περιόδου πάντως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Αγκμπελέσε και Ντάνιελς μειώνοντας σε 26-21.

Οι Ροδίτες δε σταμάτησαν εκεί όμως διευρύνοντας το σερί τους σε 14-0 προσπέρασαν με 26-28 (13'). Η επιστροφή στο παρκέ του Παπαντωνίου έφερε μία καλή λειτουργία στην επίθεση, αλλά κυρίως βελτιωμένη άμυνα με αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 40-37 (18').

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο. Από τη μία πλευρά ο Χίκι κι από την άλλη ο Γκρίφιν σκόραραν με συνέπεια κι έτσι η διαφορά παρέμενε οριακή (57-58, 28'). Η Λάρισα πάντως εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων (δύο τεχνικές ποινές) έκλεισε πολύ καλύτερα την περίοδο (68-60).

Οι γηπεδούχοι ανταποκρίθηκαν περίφημα στην προσπάθεια του Κολοσσού να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ο Ρας τα έβαζε από παντού και με κάρφωμα του Φλόιντ βρέθηκε στο +7 (80-73, 36').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ανώτερη η Λάρισα σε τρίποντα (47%-40%) και βρήκε 13 πόντους από τα επιθετικά της ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (1/1δ., 5/6τρ., 4/4β.) και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσαλμπούρης σε 22.17 πρόσφερε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάρις πρόσφερε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Χίκι 22 πόντους και 7 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου το 57-58 έγινε 68-60 και ουσιαστικά επέτρεψε στη Λάρισα να πάρει σημαντική διαφορά.

Με το σκορ στο 84-80 ο Χίκι εκτέλεσε, ο Αγκμπελέσε την έδιωξε νόμιμα, αλλά οι διαιτητές θεώρησαν πως έπρεπε να μετρήσει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τις 10 χαμένες βολές. Ο Κολοσσός την κακή του άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τρομερή φάση με τον Χίκι να πασάρει και τον Φλόιντ να καρφώνει εντυπωσιακά πηδώντας πολύ ψηλά για το 40-37.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90