Ηρακλής - Λάρισα 83-67: Πήρε «ανάσα» και κοιτάζει playoffs (vid)

Νίκος Καρφής

O Hρακλής επικράτησε εύκολα με 83-67 της Λάρισας (6-11), έφτασε στο 7-10, απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη και πλησίασε στις θέσεις των playoffs.

Σημαντική νίκη για τον Ηρακλή (7-10) που πήρε... ανάσα και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις.

Ο Γηραιός επικράτησε με 83-67 της Λάρισας (6-11) και πλησίασε στις θέσεις των playoffs.

Για τους νικητές 21 είχε ο Χάνλαν και 20 ο Καββαδάς, ενώ στον αντίποδα 14 είχε ο Γκάρετ.

Το ματς

Ο Τέπιτς έγραψε το 14-7 για τον Ηρακλή στο 6', με τη Λάρισα να δυσκολεύεται πολύ στο ξεκίνημα το ματς. Ο Γηραιός έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-11.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τον Καββαδά να κάνει το 39-25, 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ψηλός του Ηρακλή διαμόρφωσε και το 43-29 στο 20'.

Ο Χάνλαν εκτόξευσε τη διαφορά στους 25 (62-37), με τον Σούλερ να κάνει και το 67-37. Η Λάρισα δεν μπορούσε να αντιδράσει και να μειώσει.

Ο Ζάρας έγραψε το 77-50, με τον Φλόιντ να κάνει το 83-67 στο 38' Φυσικά το παιχνίδι δεν γυρνούσε με τον Ηρακλή να παίρνει βαθμολογίκη ανάσα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ηρακλής είχε 27/43 δίποντα και είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς. Μοίρασε και 20 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάνλαν με 21 και ο Καββαδάς με 20 ήταν οι κορυφαίοι του Ηρακλή.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σούλερ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ βοήθησε σε πολλούς τομείς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρις είχε μόλις 1 πόντο με 0/2 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 79-63 στο 36” έγινε 83-63, ένα λεπτό μετά και το ματς δεν είχε γυρισμό για τους φιλοξενούμενους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το 2/11 τρίποντα ο Ηρακλής, το 5/23 τρίποντα η Λάρισα, το 12/24 βολές, τα 15 λάθη και το κακό πρώτο δεκάλεπτο (26-11).

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67