Περιστέρι - ΑΕΚ 73-77: Με μεγάλη εμφάνιση Ζήση το 12/12! (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Ο Νίκος Ζήσης επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα και οδήγησε την ΑΕΚ (13-4) σε ένα σπουδαίο «διπλό», αφού νίκησε το Περιστέρι Winmasters (11-6) με 77-73, για την 17η αγωνιστική της EKO Basket League.

Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε ξανά στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετά τις 19/06/2005 και τα playoffs με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, και με μεγάλη εμφάνιση, βοήθησε την «πληγωμένη» από τους τραυματισμούς (Γκίκας, Λάνγκφορντ) ΑΕΚ να περάσει από την έδρα του Περιστερίου Winmasters (73-77) και να επεκτείνει το σερί τις στις 12 νίκες.

Σημαντικές βοήθειες έδωσαν Ρογκαβόπουλος, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος και Γιαννόπουλος, σε ένα ματς που ήταν κλειστό και δεν πήγε ποτέ σε διψήφια διαφορά.

Για το Περιστέρι, «ζημιά» έκανε ο Μορέιρα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Κάζινς με 11 πόντους και 4 ασίστ. Κίνγκσλεϊ, Αγραβάνης και Καράμπελας έκαναν αισθητή την παρουσία τους επίσης.

Ο Γιάνκοβιτς «τρόμαξε» την ΑΕΚ με χτύπημά του στο 14ο λεπτό, ωστόσο επέστρεψε αμέσως στο παρκέ. Ο Βασιλόπουλος αποχώρησε τραυματίας τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Το ματς

Το Περιστέρι πήρε μικρή διαφορά με τον Βασιλόπουλο (7-4, 4'), αλλά Γιάνκοβιτς και Ζήσης έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με τον Ματσιούλις λίγο αργότερα να κάνει το 14-18 (8'). Ο Μορέιρα ισοφάρισε (18-18, 9') και ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 18-20 στο δεκάλεπτο. Ο Γιαννόπουλος «εκτέλεσε» (18-23, 11'), αλλά το ίδιο έκαναν Καράμπελας και Κίνγκσλεϊ (26-25, 12'). Τολιόπουλος και Ζήσης έβαλαν την ΑΕΚ το +6 (28-34, 17'), Χάτσερ και Βασιλόπουλος μείωσαν (36-37, 19') και ο Χρυσικόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 36-38 του ημιχρόνου, αφού οι ομάδες είχαν άστοχα σουτ και ο Γκραντ έχασε δύο βολές.

Με επτά πόντους, ο Ζήσης κράτησε το προβάδισμα για την ΑΕΚ (41-45, 25'), αλλά ο Αγραβάνης με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε (45-45, 27'). Ο Έλληνας φόργουορντ, που είναι δανεικός από την ΑΕΚ στο Περιστέρι, και ο Ρογκαβόπουλος μονοπώλησαν το ενδιαφέρον (51-54, 29'). Ο Κάζινς με τρίποντο στη λήξη της περιόδου έκανε το 54-55 (30'). Τα σουτ του Ρέι, η πάσα του Ζήση στον Σλότερ και το τρίποντο του Γιαννόπουλου έκαναν το 57-65 (34'). Ο Μορέιρα με 3/4 βολές πλησίασε ξανά (69-72, 39'), ο Γιάνκοβιτς έκανε το 69-73 με 1/2 βολές από το αντιαθλητικό φάουλ του Κίνγκσλεϊ και ο Κάζινς επισφράγισε το τελικό 73-77 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ πήρε 16 πόντους από τα λάθη του Περιστερίου, και παρά την αστοχία της από την περιφέρεια, Γιαννόπουλος και Χρυσικόπουλος ευστόχησαν σε κρίσιμα σημεία στην τέταρτη περίοδο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μετά το παιχνίδι με την Μπούργος, ο Νίκος Ζήσης τράβηξε ξανά τα βλέμματα πάνω του. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 18 πόντους κι έδωσε 5 ασίστ, δείχνοντας πόσο σημαντικός ήταν για την ΑΕΚ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ρέι, Γιαννόπουλος, Ρογκαβοπουλος, Χρυσικόπουλος και Γιάνκοβιτς ήταν εξίσου πολύτιμοι, για να φτάσει η ΑΕΚ στη νίκη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Γκρέι και Χάτσερ δεν ήταν σε καλή βραδιά. Συνολικά είχαν 0/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα των Γιαννόπουλου - Χρυσικόπουλου στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τπ 21% στα τρίποντα, το Περιστέρι τις χαμένες βολές.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία Ζήση - Σλότερ και το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.