Λάρισα - ΠΑΟΚ 95-85: «Ανάσα» παραμονής με Χίκι, βυθίζονται οι φιλοξενούμενοι! (vid)

Νίκος Καρφής

Η Λάρισα (6-9) πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 95-85 για την υπόθεση-παραμονή, βυθίζοντας την ομάδα του Χαραλαμπίδη που έπεσε στο 4-11 και είναι σε μεγάλα... ζόρια. Πρώτος σκόρερ ο Χίκι με 26 πόντους.

Σημαντική νίκη στη μάχη της... παραμονής πήρε η Λάρισα κόντρα στον ΠΑΟΚ και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Αγγέλου επικράτησε με 95-85 και ανέβηκε στο 6-9, ενώ το σύνολο του Χαραλαμπίδη μπήκε σε μεγάλους... μπελάδες, αφού έπεσε στο 4-11 και είναι προτελευταίο.

Για τους νικητές ο Χίκι είχε 26 πόντους, ενώ στον αντίποδα 18 με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Νόουλς.

Το ματς

Η Λάρισα μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο ματς και προηγήθηκε με 19-8 χάρη στον Χίκι. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε να ρίξει τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 25-15 στο 10” με τον Τσόχλα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι, με τον Ρας να γράφει το 39-25 στο 14΄. Με τις βολές του Μπεστ η ομάδα του Χαραλαμπίδη έκανε το 48-40, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 40-34 στο 20' με τον Νόουλς. Η Λάρισα είχε 6/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τις βολές του Νόουλς που διαμόρφωσαν το 60-62, αλλά ο Παναντωνίου απάντησε για το 63-62. Με τρίποντο του Μπράουν έγινε το 66-70 στο 29'.

Ο Χίκι σκόραρε για το 82-77 στο 34'. Με 5 σερί πόντους, ο Γκάρετ έκανε το 88-81 για την Λάρισα, 2:30 για το τέλος. Ο Γκάρετ έγραψε το 92-83, 1:20 για τη λήξη. Ο Χίκι έκανε το 94-83 στα 45 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λάρισα είχε 25/38 δίποντα, λιγότερα λάθη (10 αντί 16), ενώ κυριάρχησε στο 4ο δεκάλεπτο (26-15).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χίκι έκανε μεγάλο ματς με 26 πόντους, όντας ο κορυφαίος για την Λάρισα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: ο Γκάρετ μέτρησε 18 πόντους, ενώ ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπεστ είχε 4 πόντους με 0/5 σουτ σε 25 λεπτά για τον ΠΑΟΚ.

ΣΗΜΕΙΟ– ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χίκι έκανε το 94-83 στα 45 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Λάρισα, τα 16 λάθη και το κακό 4ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ (26-15).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85