Άρης - Ηρακλής 69-63: «Βρήκε» οξυγόνο!

Βασίλης Βλαχόπουλος

Ο Άρης επικράτησε του Ηρακλή με 69-63 στο Nick Galis Hall και πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθειά του για την επιβίωση. Οι «κίτρινοι» γύρισαν από διαφορά 13 πόντων, ενώ ο Ηρακλής στηρίχθηκε αποκλειστικά στην αποτελεσματικότητά του στο τρίποντο.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία της Basket League

Δείτε ΕΔΩ το πρόγραμμα των Άρη και ΠΑΟΚ

Ο Ηρακλής πορεύτηκε με την ευστοχία του στο μακρινό σουτ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς – λόγω της άμυνας του Άρη – δεν μπόρεσε να βγάλει pick n’ roll φάσεις. Οι «κίτρινοι» έδειξαν ότι δεν μπορούσαν αντέξουν το βάρος της πίεσης, σε αντίθεση με τα 7/13 τρίποντα που είχαν οι φιλοξενούμενοι, αυτοί σούταραν με 1/9 και ουσιαστικά στηρίχθηκε στην αυταπάρνηση του Λευτέρη Μποχωρίδη και του Κεν Μπράουν. Έτσι επέστρεψαν από το -13 (5-18, 8:30) το οποίο διαμόρφωσαν τα μακρινά σουτ των Σούλερ, Τέπιτς.

Οι δύο τελευταίοι ηγήθηκαν στο 11-0 σερί που έκανε ο Άρης μειώνοντας σε 16-18 (12’). Εκεί ο Ηρακλής είχε λύσεις από τον Ολιβιέρ Χάνλαν, απάντησε με 3/3 τρίποντα, ξέφυγε και πάλι με 19-27 στα μισά της δεύτερης περιόδου αλλά ήταν τουλάχιστον ακίνδυνος στη ρακέτα. Τα μακρινά σουτ του Μπράουν κράτησαν τον Άρη στο παιχνίδι (29-32ημ.). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι Μποχωρίδης-Μπράουν σημείωσαν τους 19 από τους 29 πόντους του Άρη στο ημίχρονο! Ο δε Ηρακλής έφτασε να σουτάρει έως και με 6/9 τρίποντα αλλά στο τέλος του ημιχρόνου είχε 4/14 δίποντα!

Ο Ηρακλής άλλαξε λογική στις αρχές της 3ης περιόδου, προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι και παίρνοντας έμμεσα τρίποντα από τους Καββαδά, Ντέιβις προηγήθηκε με 36-41 (13:30). Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Μποχωρίδης και Μπράουν βρήκαν συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Τζέιλεν Μόρις και ο Άρης απάντησε με 13-0 σερί, προηγήθηκε με 49-41 (28:30), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 51-42.

Η διαφορά έφτασε έως το +11 (53-42) για τον Άρη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Ηρακλής επέστρεψε. Η άμυνα ζώνης σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των «κίτρινων» «θωράκισε» τους «κυανόλευκους» και με στοιχειώδη συνέπεια στην επίθεση μείωσαν σε 56-52 (35:30). Τέσσερις πόντοι του Μιλόσεβιτς (60-52, 36:30) έδωσαν ανάσα στον Άρη. Ο Ηρακλής δεν τα παράτησε, απάντησε με 0-6 σερί και μείωσε σε 60-58 (38’). Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς εκτέλεσαν διαδοχικές φορές κάτω από το καλάθι, ο Σλαφτσάκης έκοψε τον Σούλερ σε προσπάθεια τριών πόντων κι έτσι ο Άρης, 42’’ πριν το τέλος, προηγήθηκε με 66-58 και ουσιαστικά αγκάλιασε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης έπαιζε τη ζωή του, το ήθελε περισσότερο και στην κρίσιμη στιγμή είχε την ωριμότητα να περάσει την μπάλα στο καλάθι και να σπάσει την άμυνα ζώνης του Ηρακλή.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μποχωρίδης και Μπράουν ήταν τα βιολιά του Άρη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η αγωνιστική άνοδος των Ντραγκίτσεβιτς-Μόρις έβαλε βάσεις νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έδωσε καθοριστικές λύσεις στα τελευταία τρία λεπτά για τον Άρη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Φιτζπάτρικ ήταν σαν να μην υπήρχε για τον Άρη, κακός και ο Γκετσεβίτσιους. Για τον Ηρακλή δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι οι Γκάρετ, Οκερεαφόρ, Μανωλόπουλος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Έστω και στο τέλος, ο Άρης έσπασε την άμυνα ζώνης του Ηρακλή με πάσες στους ψηλούς και όχι με τρίποντα. Έτσι έδωσαν οκτώ πόντους οι Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο τρόπος λειτουργίας και των δύο ομάδων στην επίθεση ήταν για κλάματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Μόρις στο 3ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63