Ιωνικός - Πανιώνιος 108-74: Τον... πάτησε κάτω! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Το νικηφόρο σερί (3-0) του Πανιωνίου Su Casa (5-7) έλαβε τέλος, αφού ο Ιωνικός Νικαίας (7-5) τον παρέσυρε στον ρυθμό του, και με 48% στα τρίποντα, νίκησε με 108-74, για την 12η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν καταιγιστική από την περιφέρεια (18/37τρ.) και με επιμέρους 66-33 στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, επέστρεψε στις νίκες.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει στα επιμέρους σερί που έκανε ο αντίπαλος και με 28/70 στα σουτ, ηττήθηκε κατά... κράτος, μετά από σημαντικές νίκες που είχε κάνει (με ΠΑΟΚ, Άρη, Λάρισα).

Για τους «κυανέρυθρους», ο Σάμουελς είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βεργίνης 13 πόντους (αποβλήηθηκε στο 25ο λεπτό) και ο Λι 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Ιωνικός προηγήθηκε τα πρώτα λεπτά με καλάθια του Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Τζόουνς (9-4, 2'), αλλά ο Πανιώνιος με σερί 10-0, πέρασε μπροστά (9-14, 6') και οι ΜακΓκιλ - Βεργίνης κράτησαν το προβάδισμα (15-21, 10'). Με δύο σερί τρίποντα του Χαραλαμπόπουλου κσι δυο βολές του Μπαρτ, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (23-21, 12') και με επιμέρους 15-3, πήγαν στο 30-24 (14'). Ντουρέν, Πάσαλιτς και Σάμπουελς έμειναν κοντά (33-32, 16'), Μπαρτ και Τζόουνς προσπάθησαν να ξεφύγουν (40-34, 18'), αλλά Βεργίνης και ΜακΓκιλ κράτησαν κοντά τον Πανιώνιο στο ημίχρονο (42-41, 20').

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ιωνικός ήταν... ασταμάτητος και με τους Μαυροκεφαλίδη, Χαραλαμπόπουλο και Τζόουνς έκανε επιμέρους 29-9 (70-50, 27') και στο 30' ήταν στο 76-55. Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδης πήγαν την διαφορά στο + 25 (83-58, 33'), για να την φτάσει ο Δημάκος στο +34 στο τέλος (108-74, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 48% στα τρίποντα, 83% στις βολές, οι 27 πόντοι ήρθαν στον αιφνιδιασμό κι έκανε 11 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μαυροκεφαλίδης (33π., 5/9τρ., 10ρ.), Μπαρτ (25π.) και Χαραλαμπόπουλος (18π., 4/5τρ.) ήταν συναρπαστικοί@

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζόουνς είχε 17 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέτροβιτς ήταν... απαρατήρητος, καθώε σε 33 λεπτά δεν έκανε τίποτα επιθετικά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ιωνικός έκανε πολύ γρήγορα επιμέρους 29-9 στην τρίτη περίοδο, εκτελώντας από την περιφέρεια και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τίποτα, ο Πανιώνιος την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 42-41, 76-55, 108-74.