Μπάνκι: «Αναλαμβάνουμε την ευθύνη»

Ο Προμηθέας έκανε το 2-2 στους ημιτελικούς με την ΑΕΚ και ο Λούκα Μπάνκι τόνισε πως θα πρέπει η ομάδα του να αναλάβει των επιλογών της όταν δεν πετυχαίνει.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Λούκα Μπάνκι στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα της ΑΕΚ από τον Προμηθέα στον 4ο ημιτελικό της Basket League.

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι από την αρχή. Δεν παρουσιαστήκαμε έτοιμοι για να ισοφαρίσουμε την επιθυμία του Προμηθέα για ισοφάριση. Δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί, δεν ήμασταν επιθετικοί και δεν αντιτάξαμε την άμυνα στο παιχνίδι τους. Είχαμε άσχημα ποσοστά στα σουτ και δεν ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Παράλληλα, όταν στο β΄ ημίχρονο και συγκεκριμένα στην γ΄ περίοδο ξαναμπήκαμε στον αγώνα, μας έλειψαν ο κυνισμός και η σοβαρότητα για να ολοκληρώσουμε την προσπάθειά μας. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας για τη νίκη. Εμείς έπρεπε να παρουσιαστούμε με ισορροπία και στην άμυνα και στην επίθεση. Πρέπει να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των επιλογών μας και όταν δεν πετυχαίνουμε κάτι να το παίρνουμε πάνω μας».