Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ, νίκη (82-76) επί του Προμηθέα και πρωτιά στα «Μαυροσκούφεια»

Βασίλης Βλαχόπουλος

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά «Μαυροσκούφεια» καθώς επικράτησε στον τελικό του Προμηθέα Πατρών με 82-76 στο PAOK SPORTS ARENA έχοντας «ζεστό» τον φυσικό ηγέτη του, τον Φιλ Γκος.

Ο επιθετικός οίστρος του έμπειρου γκαρντ σε συνδυασμό με το επίπεδο ικανότητας του χαμηλού σχήματος αλλά και τον ρυθμό που είχε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν τα τρία στοιχεία που έκαναν τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην 3η περίοδο ήταν 29-15, διάστημα κατά το οποίο ο Γκος τα έβαλε από παντού. Στην πραγματικότητα, η αντίδραση του δευτέρου ημιχρόνου είναι ένα στοιχείο που μπορεί να κρατήσει ο προπονητής του ΠΑΟΚ όπως επίσης και η λειτουργία της ομάδας του με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη στη θέση «4» και τον Ντάριους Γκάρετ στη θέση «5». Στο ίδιο σημείο, ο Δικέφαλος ήταν περισσότερο ευέλικτος και στις δύο πλευρές του παρκέ κι έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά 17 πόντων (77-60) στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Ο Προμηθέας παρατάχθηκε με απουσίες καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Λίποβιι, Παρκς και Χολ, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας κυρίως τον ρυθμό του αγώνα. Το γεγονός εξάλλου ότι προηγήθηκε με 9-15 στα μισά της 1ης περιόδου ήταν έργο Γκίκα, ενώ μετά ανέλαβαν δράση οι Μπράουν, Κατσίβελη οδηγώντας τη διαφορά στο +9 (18-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο βασιζόμενος στην πολυφωνία του στην επίθεση και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 39-42. Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν στα πρώτα (περίπου) τρία λεπτά της 3ης περιόδου καθώς το 10-0 σερί του ΠΑΟΚ έδωσαν αέρα επτά πόντων (49-42). Η διαφορά έφτασε έως και στο +17 (77-60, 35’) για να μειώσει ο Προμηθέας στα επίπεδα του τελικού αποτελέσματος

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ(Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Πόουπ 7, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 4, Γκος 21 (4).

Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραΐσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Μέιερ, Μπράουν 11 (1), Λαναράς 2, Έλις 8, Μαντζούκας 3 (1).