Τρίκαλα - Πανιώνιος 76-81 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος (7-15) στην Basket League, αφού επικράτησε δύσκολα των υποβιβασμένων πια Τρικάλων (3-19) με 81-76, για την 22η αγωνιστική.

Παρθενική νίκη για τον Πανιώνιο μακριά από το «σπίτι» του, που τού δίνει ελπίδες παραμονής στην Basket League!

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν των Τρικάλων - τα οποία υποβιβάστηκαν στην Α2 - με 81-76, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε φτάσει και στο +16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους 20-9 επέστρεψαν στο ματς, το οποίο και διεκδίκησαν, τη στιγμή που τα παράπονά τους για τη διαιτησία ήταν πολλά.

Κορυφαίοι οι Μπρέιζελτον (25π.) και Κράβιτς (17π.) για τους νικητές.

Από την άλλη, ο Ρίτσαρντσον είχε 20 πόντους, ο Τέγιτς 16, ο Μόρις 15, ο Τάλτον 13 και ο Λούντζης - που δεν βγήκε καθόλου από το ματς - 10.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο ματς, με τον Κράβιτς να κυριαρχεί στη ρακέτα, όμως τα Τρίκαλα ήταν ανταγωνιστικά κι έμεναν κοντά στο σκορ (10-10, 5'). Ο Σέρβος ψηλός πήγε την διαφορά στο +8 (12-20, 8'), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν στο δεκάλεπτο (20-22). Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο +16, λίγο πριν το ημίχρονο (34-50, 19'), με τον Τέγιτς να κάνει το 40-52 στο 20'.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος έπαθε επιθετικό και αμυντικό μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να κάνουν επιμέρους 20-9. Οι παίκτες του Τακιανού μείωσαν σε 50-53 (23'), για να πάρουν προβάδισμα λίγο αργότερα για πρώτη φορά στο ματς (58-57, 28') και τον Σακελλαρίου να κάνει με έμμεσο τρίποντο το 60-61 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα έκαναν το 66-65 (34'), αλλά εκεί οι παίκτες του Ζιάγκου έτρεξαν ένα σερί 11-0, για να πάρουν και πάλι διαφορά (66-76, 38') και τελικά να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας (76-81).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος ανέκαμψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ είχε 63% στα σουτ εντός πεδιάς και πήρε 11 πόντους από τον πάγκο. Επίσης, οι «κυανέρυθροι» πήραν 39 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπρέιζελτον μέτρησε 25 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Κράβιτς είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σακελλαρίου και Κάμινγκς είχαν από 12 πόντους, ενώ ο Νταλό πήρε 14 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σλαφτσάκης και Καλογιαννίδης δεν βοήθησαν πολύ την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 11-0 που έτρεξε ο Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο, όταν τα Τρίκαλα πέρασαν μπροστά (από 66-65 σε 66-76).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος το... μπλακ άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο και τα Τρίκαλα ακόμα μία ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στα 2'22'' πριν το φινάλε, ο Κράβιτς έβαλε... στοπ στον Τάλτον, έκλεψε την μπάλα και τελείωσε την φάση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, για να κάνει το 68-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.