Λαύριο - Προμηθέας 101-87 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Την ξέφρενη πορεία του συνέχισε το Λαύριο (9-3) που επιβλήθηκε του Προμηθέα (7-5) με 101-87, για την 12η αγωνιστική της Basket League, με τον κόσμο να γεμίζει το Κλειστό της Λαυρεωτικής. Στην 2η θέση της βαθμολογίας οι «κουκουβάγιες», άφησαν πίσω τους τον Ολυμπιακό!

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο το Λαύριο!

Στο πρώτο από τα δύο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής, με τους οπαδούς στο πλευρό της που γέμισαν το Κλειστό, επιβλήθηκε του Προμηθέα με 101-87 και ανέβηκε στην 2η θέση της κατάταξης, ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό!

Μπορεί η ομάδα του Σερέλη να βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ, αλλά με σερί 11-0 στην 2η περίοδο (από 33-40 σε 44-40) πήρε τα «ηνία» του ματς κι έκτοτε δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα.

Κορυφαίος ξανά ο Μουρ (10π., 7ρ., 5ασ., 3κλ., 2τ.). Ακολούθησαν Ουίγκινς (16π.), Γκρέι (14π.), Νίξον (13π., 7ασ.) και Κακλαμανάκης (10π.).

Από την ομάδα της Πάτρας, ξεχώρισαν οι Χολ (21π.), Γκίκας (15π., 10ασ.), Λίποβι (14π.) και Μιλόσεβιτς (10π.).

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά. Λαύριο και Προμηθέας πίεζαν, έτρεχαν στο γήπεδο και τελείωναν φάσεις, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά (13-20, 8') με σερί 7-0 κι έπειτα έφτασαν στο +9 στο δεκάλεπτο (18-25, 10'). Οι Αχαιοί κράτησαν το προβάδισμα (29-38, 15'), αλλά οι γηπεδούχοι... ξύπνησαν και με τον κόσμο στο πλευρό τους έκαναν σερί 11-0 για να πάνε από το 33-40 (16') στο 44-40 (18'), με μπροστάρηδες τους Μουρ και Νίξον. Ο Μιλόσεβιτς έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 48-43 (20'), με τους παίκτες του Γιατρά να υπερτερούν σε ριμπάουντ (21-12) και ασίστ (11-6), ενώ αυτοί του Σερέλη είχαν 62% σε δίποντα και 50% σε τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο δυνατό και γρήγορο ρυθμό, με τον Προμηθέα να κυνηγά στο σκορ. Οι «κουκουβάγιες» έφτασαν σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 29' (69-57), με τον Μέιερ να κάνει το 72-59 με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου (30'). Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Σερέλη έφτασαν και στο +16 (76-60, 31'), με τον Γιατρά να στερείται τους Έλις, Τουτζιαράκη και Μιλόσεβιτς - για λίγο. Ο Γκίκας με 10 πόντους μέσα σε 4 λεπτά προσπάθησε να γυρίσει το ματς, αλλά δεν το κατάφερε, με τους γηπεδούχους να κάνουν... πάρτι και να φτάνουν στη νίκη με 101-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο είχε 6 λιγότερα λάθη (8-14) και 10 κλεψίματα. Επίσης, οι γηπεδούχοι έβαλαν 18 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων και 46 πόντους από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μακένζι Μουρ ήταν για ακόμα μια φορά καταπληκτικός! Ο Αμερικανός ψηλός είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη σε 27:03.

Επίσης, ο Νίξον έκανε ακόμα μια φοβερή εμφάνιση και μέτρησε 13 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ κι έκανε 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Το Λαύριο είχε αρκετούς... ήρωες. Ο Ουίγκινς είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 25:11, ο Γκρέι είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Κακλαμανάκης μέτρησε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν έδωσαν από κάτι και στις δύο ομάδες.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 11-0 που έκανε το Λαύριο (από 33-40 σε 44-40), με μπροστάρηδες τους Μουρ και Νίξον.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο το... μούδιασμα στην αρχή, ο Προμηθέας την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το Λαύριο βγήκε στον αιφνιδιασμό με κλέψιμο του Λεγκίκα και ο Νίξον έδωσε φοβερή πάσα πίσω από την πλάτη στον Κακλαμανάκη, που κάρφωσε για το 48-42.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87.