ΑΕΚ - Λαύριο 100-67: Άφησε πίσω της την αποχή, πήρε τον ελάχιστο στόχο των play off (vid)

Η ΑΕΚ διέλυσε το Λαύριο, στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων (100-67) και εξασφάλισε μία θέση στα play off της Stoiximan Basket League.

Η περίεργη εβδομάδα της ΑΕΚ Betsson, με την αποχή από τις προπονήσεις και την προετοιμασία μετ' εμποδίων, οδήγησε στη διάλυση του Λαυρίου με διαφορά που ξεπέρασε τους 30 πόντους (100-67).

Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χολ 11, Ραντλ 16, Χατζηδάκης 13, ΜακΡέι 17) και συντριπτική υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έχει εξασφαλίσει μία θέση στα play off και οι δύο αγωνιστικές που απομένουν στο play in, θα καθορίσουν αν θα πάρει την 7η ή την 8η.

ΑΕΚ - Λαύριο: Το ματς

Η ΑΕΚ έκανε ένα από τα καλύτερα ημίχρονο τη φετινή σεζόν. Έβαλε τη... χείρα του και σε αυτό το Λαύριο, αλλά η υπεροχή της Ένωσης ήταν κάτι παραπάνω από φανερή.

Το ισόπαλο 6-6, έγινε 23-6, χάρη σε κιτρινόμαυρο σερί που έφτασε στο 17-0.

Με το Λαύριο να έχει πολλά κενά σε επίθεση, αλλά κυρίως στην άμυνα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν 5 κλεψίματα και 14 πόντους στον αιφνιδιασμό. Έχοντας εννιά σκόρερ μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά (50-23). Ανάμεσά τους και ο Κουζμίνσκας, με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ΑΕΚ έφτασε στους 50 πόντους με μόλις 2 τρίποντα (στα 15), ωστόσο κυριάρχησε στα ριμπάουντ και στις ασιστ (13 έναντι 4).

Η ΑΕΚ όχι μόνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά βρήκε και το μακρινό σουτ, ανεβάζοντας τη διαφορά με συνοπτικές διαδικασίες στους 35 πόντους (70-35). Και το μοναδικό κίνητρο, αν θα κάνει triple double o Κουζμίνσκας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ηλίας Ζούρος άφησε το ματς. Σε κάθε πιθανή ευκαιρία, δηλαδή σε κάθε φάση, ζητούσε όλο και περισσότερα από τους παίκτες του, είτε στην άμυνα, είτε στην επίθεση.

Το Λαύριο αδυνατούσε να ανταπεξέλεθει, έστω στην άμυνα, δεχόμενο απανωτά καλάθια, με τον Μάνο Χατζηδάκη να κάνει το πιο γεμάτο παιχνίδι του με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ δεν άφηνε το πόδι από το... γκάζι, η διαφορά μεγάλωνε και πλησίασε το όριο των 40 πόντων, 5 λεπτά πριν το τέλος (91-55).

Στα τελευταία λεπτά, πήραν χρόνο συμμετοχής και οι πιτσιρικάδες της ΑΕΚ, ο Μαραθωνιτης (1π.) και ο Νικολάου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 17-0 της ΑΕΚ, που έκανε το 6-6, σε 23-6.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Θόρντον μέτρησε 4 πόντους στην αναμέτρηση,

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μουρ τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Αρκετοί, ο Ραντλ είχε 16 πόντους, ο Χατζηδάκης 13 και ο Κουζμίνσκας 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασιστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ΑΕΚ είχε 29 ασίστ για 9 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, κεκλεισμένων των θυρών (21/4, 17:15), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τη Μαρούσι (22/4, 20:!5).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67.