Προμηθέας - Κολοσσός 96-73: Κονσέρτο για «πολυβόλα» με... μαέστρο τον Χάμιλτον

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Μπράις Χάμιλτον να παίρνει... φωτιά έξω από τα 6.75 μέτρα (24π., 6/8τρ.) ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Κολοσσού με 96-73 για την 3η αγωνιστική του γ' γύρου στην Stoiximan Basket League.

Ο Προμηθέας παρέμεινε ακλόνητος στην τετράδα της Stoiximan Basket League μετά την εύκολη, όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου.

Οι Πατρινοί ήταν πολύ εύστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 16/37 τρίποντα, τον Μπράις Χάμιλτον σε εξαιρετική ημέρα και τον νεαρό Πλώτα να κλέβει την παράσταση με την εμφάνισή του.

Το ματς: Προμηθέας – Κολοσσός

Μετά το αρχικό 4-8 του Κολοσσού στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, το σκηνικό άρχισε να αλλάζει και η πλάστιγγα να γέρνει στη μεριά των γηπεδούχων οι οποίοι πήραν πράγματα από τον Μπαζίνα προκειμένου να ελέγξουν το παιχνίδι και να πραγματοποιήσουν την αντεπίθεσή τους, Με επιμέρους 20-3 (!!) όχι μόνο γύρισαν το ματς αλλά έγιναν και τα... αφεντικά του έχοντας πάρει διαφορά 13 πόντων (24-11) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (26-15).

Στο ίδιο μήκους κύματος κύλησε και η 2η περίοδος, με τον Προμηθέα Πάτρας να κρατάει τα ηνία στο σκορ χάρη στον Νίκο Πλώτα, ο οποίος στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο πέτυχε 11 πόντους έχοντας 3/3 τρίποντα. Ουσιαστικά ήταν εκείνος που συνετέλεσε τα μέγιστα ώστε ο δείκτης του σκορ να φτάσει και στο +18 (42-24) για λογαριασμό των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε ο Κολοσσός ήταν να «ψαλιδίσει» τη διαφορά (43-29) αλλά να παραμείνει μακριά από τον Προμηθέα έως και τη λήξη του ημιχρόνου (48-33). Πολύ καλό ματς και πάλι από τον Χάμιλτον, ο οποίος είχε αναλάβει δράση στην 2η περίοδο.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το «μαξιλαράκι» των 15 πόντων δεν ήταν... αρκετό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επαναπαύτηκαν στην εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Περάντες, Μπραΐκοβιτς και Παπαδάκης οδήγησαν τους Ροδίτες σ΄ ένα φοβερό 13-0 (!) με το οποίο μετέτρεψαν το -15 (64-49 στο 25') σε -2 (64-62 στο 28') μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Ουσιαστικά έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι αλλά ο Προμηθέας με γρήγορο 4-0 έκλεισε την 3η περίοδο στο +6 (68-62).

Η αντεπίθεση που είχε πραγματοποιήσει ο Κολοσσός δεν είχε συνέχεια. Με τον Άντονι Κάουαν να παίρνει τη σκυτάλη, οι Πατρινοί «απάντησαν» με συνολικό επιμέρους 12-2 με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 12 πόντων (76-64 στο 34') και ουσιαστικά να ρίξουν τους τίτλους τέλους του αγώνα. Έκτοτε όχι μόνο δεν υπήρξε γυρισμός για τον Κολοσσό, αλλά με συνεχόμενα τρίποντα ο Προμηθέας βρέθηκε ξανά στο +18 (86-68)!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην άμεση αντίδραση του Προμηθέα Πάτρας όταν ο Κολοσσός είχε επιστρέψει από το -18 και είχε μειώσει στο καλάθι λίγο πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Μπράις Χάμιλτον ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 24 πόντους με 3/3 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ,.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: «Γεμάτο» ματς από τον Μπραΐκοβιτς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Άντονι Κάουαν ανέλαβε δράση όταν ο Κολοσσός έμοιαζε να μπαίνει εκ νέου στο ματς έχοντας 16 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό ματς πραγματοποίησε και ο Πλώτας (14π., 4/5τρ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16/37 τρίποντα του Προμηθέα Πάτρας αλλά και τα 17 λάθη του Κολοσσού

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας Πάτρας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (18/4, 20:15) στο ΣΕΦ, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου τον Άρη (20/4, 17:15) στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73.