Λαύριο - ΠΑΟΚ 89-85: «Αγχώθηκε» αλλά τον... έπιασε στην πρώτη του Πόρτερ (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Το Λαύριο μπόρεσε να επιβληθεί έστω και δύσκολα του ΠΑΟΚ με 89-85 και τον έφτασε στη βαθμολογία.

Το Λαύριο υποδέχτηκε στην έδρα του τον ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη επικρατώντας με 89-85.

Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι έφτασαν τον «δικέφαλο του Βορρά» στο 9-15, έχοντας μάλιστα και το μεταξύ τους πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και τη «μάχη» για μία θέση στα Play Off.

Λαύριο – ΠΑΟΚ: Το ματς

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν αντίστοιχο ρυθμό και μπόρεσαν να μείνουν κοντά η μία στην άλλη με τη διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι στον πόντο υπέρ των φιλοξενούμενων με 13-12 (4:24). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μάλιστα μπόρεσε να κλείσει την περίοδο έχοντας το προβάδισμα στο 24-22.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο. Στο 6:18 το σκορ ήταν ισόπαλο στο 31-31 ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με διαφορά 5 πόντων, με το σκορ στο 47-42.

Από την αρχή του δεύτερου μισού, το Λαύριο άρχισε σιγά σιγά να αποκτά το πάνω χέρι στο ματς. Αφού διατηρήθηκε στο +5 στα πρώτα πέντε λεπτά (60-55, 4:58), στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και η τρίτη περίοδος έληξε 72-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αρχικά να παραμείνει σε κοντινή απόσταση και στη συνέχεια να μειώσει. Οι γηπεδούχοι αν και φάνηκε ότι μπόρεσαν να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας, είδαν τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο τελευταίο λεπτό σε απόσταση «αναπνοής» (87-83, 45 δεύτερα). Ο Φρίντρικσον αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Καστανιέδα έβαλε μία βολή για το 87-83, με τον ρυθμό του ματς να τον κόβει το time out στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην επαναφορά η μπάλα βγήκε εκτός αλλά παρέμεινε στην κατοχή του Λαυρίου, το οποίο κέρδισε δύο βολές. Ο Καστανιέδα ήταν εύστοχος ενώ στην επαναφορά δεν έγινε φάουλ και το παιχνίδι έληξε 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο χαμένο Lay Up του Φρίντρικσον στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα που διατήρησε το σκορ στο 87-83 υπέρ του Λαυρίου.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Βασίλης Μουράτος που σε 31:10 λεπτά εντός παρκέ κατάφερε να βάλει 19 πόντους (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή) ενώ παράλληλα πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Καστανιέδα με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Θόρντον με 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μίκαλ Μίχαλακ που είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28:16 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Τζάστον Άλστον που σε 23:31 λεπτά είχε μόλις 3 πόντους με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 50% του Λαυρίου με 13/26 τρίποντα αντί του 29% με 7/24 του ΠΑΟΚ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Το Λαύριο δοκιμάζεται εκτός έδρας με την ΑΕΚ την Κυριακή (14/4, 17:15) ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται, επίσης την Κυριακή (14/4, 18:15) την Καρδίτσα.