ΑΕΚ - Μαρούσι 88-85: Νίκη με το ζόρι, η πρώτη εντός μετά από τέσσερις μήνες! (vid)

Η ΑΕΚ επικράτησε του Αμαρουσίου με 88-85, για την πρώτη εντός έδρας νίκη μετά τις 9 Δεκεμβρίου, όπου πάλι είχε επικρατήσει απέναντι στην ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Η ΑΕΚ Betsson πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη στην Stoiximan Basket League μετά τις 9 Δεκεμβρίου! Δηλαδή, έπειτα από 114 ημέρες!

Και την πέτυχε, απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, το Μαρούσι. Στις 9/12 είχε επικρατήσει στο φινάλε με 91-89, την Πρωταπριλιά νίκησε με 88-85, με το Μαρούσι να έχει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΑΕΚ - Μαρούσι: Το ματς

Ένα χαλαρό πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Μαρούσι. Κυρίως στις άμυνες, αλλά και στη γενικότερη συμπεριφορά των δύο ομάδων στο παρκέ.

Το Μαρουσί ξεκίνησε καλύτερα, στηρίχθηκε στα τρίποντά του (4/8) και προηγήθηκε με 20-12.

Η ΑΕΚ αντέδρασε, κυρίως με τους Καρέμπελα και Νετζήπογλου, έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 21-20.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι - χέρι, με το Μαρούσι να εκμεταλλεύτεται την ποιότητά του από τη μία μεριά και την Ένωση το μακρινό σουτ (5/13 τριπ.).

Η ΑΕΚ περιορισε τον Ραντούλιτσα στο 2ο ημίχρονο, όπως και τον Χιλ, ενώ την ίδια στιγμή βρήκε σκορ από διαφορετικούς παίκτες, τον Κουζμίνσκας, τον ΜακΡέι και τον Αγραβάνη.

Ωστόσο, στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου η ΑΕΚ εμφανίστηκε αφελής. Κακές επιθέσεις, ενώ στην άμυνα άφησε ξανά χώρους, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να μείνει στο παιχνίδι (63-60).

Η 4η περίοδος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ είχε έναν ανεξήγητο εκνευρισμό, ενώ το Μαρούσι έβρισκε χώρο για να σκοράρει.

Ένα τρίποντο του Νικολαίδη, με τον γκαρντ του Αμαρουσίου να είναι εντελώς αφύλακτος, μείωσε στον πόντο (69-68).

Ενώ η Ένωση συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο λαθών και κακών επιλογών, το Μαρούσι είπε «ευχαριστώ» και προσπέρασε στο σκορ (72-69) με τρίποντο του Κόσεϊ (σερί 9-0 το Μαρούσι).

Η κακή άμυνα της ΑΕΚ επέτρεψε στον Μπρίσκο να κάνει ένα καλό δεύτερο ημίχρονο (2π. στο πρώτο, 11 στο δεύτερο), με αποτέλεσμα το ντέρμπι να συνεχίζεται (77-79, 3:20 πριν το τέλος).

Ο Ραντλ έδωσε το προβάδισμα με 2/2 βολές (81-79), η ΑΕΚ άντεξε σε δύο συνεχόμενες άμυνες, με τον Κουζμίνσκας να βρισκει δύο εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμο για το 83-79 (1:54). Και το κλέψιμο της Ένωσης στην επαναφορά του Αμαρουσίου έφερε άλλους δύο πόντους από τον Λιθουανό (85-79, 1:27).

Και οι βολές του Καράμπελα αύξησαν το προβάδισμα (87-79), προτού ο Γιαννόπουλος μειώσε σε 87-82. Ο Κόζεϊ μείωσε ακόμα περισσότερο (87-84) με 38.6 στο ρολόι.

Ο Αγραβάνης πήγε στη γραμμή, αστόχησε και στις δύο, και το Μαρούσι είχε 10.4 δεύτερα στη διάθεσή του.

Ο Καράμπελας οδήγησε απευθείας τον Τζούιστον στις βολές (1/2 για το 87-85), με τον ΜακΡέι να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ.

Ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη (88-85) με το Μαρούσι να έχει το τελευταίο σουτ. Ο Γούνταρντ το πήρε, αλλά αστόχησε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε, με τον ΜακΡέι να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ και τον Γούνταρντ να αστοχεί στο τρίποντο για την παράταση.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 33:36.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γούνταρντ είχε πέντε πόντους και το κρίσιμο, άστοχο, σουτ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος μέτρησε 15 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ραντλ είχε 16 πόντους και ο ΜακΡέι 15.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ΑΕΚ έκανε 11 κλεψίματα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ ταξιδεύει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (20:15, 6/4), ενώ το Μαρούσι αντιμετωπίζει την Καρδίτσα τη Δευτέρα (8/4, 20:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 41-39, 63-60, 88-85.