Κολοσσός - ΠΑΟΚ 95-79: Επιβλητικοί γηπεδούχοι με ασταμάτητο Γκάουντλοκ (vids)

Ο Κολοσσός Ρόδου αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ και με σπουδαία εμφάνιση, έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 95-79.

Ο Κολοσσός υποδέχτηκε στη Ρόδο τον ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και κατάφερε πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο μισό να επιβληθεί με 95-79.

Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον αριθμό των φετινών τους νικών στις 8 και έχουν ίδιο ρεκόρ πλέον με τον «δικέφαλο του Βορρά» στο 8-12, βάζοντας «φωτιά στη μάχη» για την 8η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Κολοσσός – ΠΑΟΚ: Το ματς

Η αναμέτρηση άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι χέρι» έως και τα μισά της πρώτης περιόδου (8-5, 5:03), με τον χαρακτήρα του αγώνα να παραμένει ντέρμπι και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 20-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Με αντίστοιχο τρόπο συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο, με τον Κολοσσό να καταφέρνει να μένει δύσκολα μπροστά στο σκορ. Στο 5:04 η διαφορά ήταν σε απόσταση «αναπνοής» με το σκορ στο 31-30, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να είναι αυτός που πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά με 47-45.

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα από την έναρξη του δεύτερου μισού, ο Ντάνιελ Ουτόμι ισοφάρισε και στη συνέχεια ο Λούκα Μπραΐκοβιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Από εκείνη τη στιγμή και ύστερα μάλιστα ο ρυθμός των παικτών του Κούρο Σεγκούρα ήταν καταιγιστικός και άφησαν εκτός σκορ τους φιλοξενούμενους από το 8:11 μέχρι και το 3:47. Μέσα σε αυτό το διάστημα το η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό (67-51). Το δεκάλεπτο έληξε 79-62, με το επί μέρους σκορ να είναι 34-15 υπέρ της νησιωτικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να βγάζει αντίδραση και μείωσε στου 11 με τον Έλβαρ Φρίντρικσον στο 7:26 (82-71) ωθώντας τους γηπεδούχους σε time out. Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και χωρίς να απειληθεί από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρά τις όποιες προσπάθειες για «αντεπίθεση», έφτασε στην άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 95-79, σε μία μέρα όπου ο Άντριου Γκάουντλοκ έμοιαζε ασταμάτητος με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Κολοσσός πραγματοποίησε μία σπουδαία τρίτη περίοδο και ύστερα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άντριου Γκάουντλοκ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά από 24 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή) ενώ παράλληλα μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 29:30 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Σταύρο Σχίζα που σε 21:05 λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 2 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Έλβαρ Φρίντρικσον που στο τέλος του ματς μετρούσε από 20 πόντους με 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 34:52 λεπτά στο παιχνίδι.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 16 πόντους, ο Τάιλερ Πόλεϊ με 15 και ο Λόντον Περάντες με τον Ντάνιελ Ουτόμι που είχαν από 13.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 63% ευστοχίας του Άντριου Γκάουντλοκ, ο οποίος σούταρε για 2 πόντους με ποσοστό 66% (4/6) και για 3 με 60% (3/5).

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Στον πρώτο αγώνα της σεζόν, ο ΠΑΟΚ είχε επιβληθεί στη Θεσσαλονίκη με 93-81.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR την Κυριακή (17/3, 17:15) ενώ ο Κολοσσός αντιμετωπίζει στην Πάτρα τον Προμηθέα το Σάββατο (16/3, 16:00)