Λαύριο - Περιστέρι 64-86: Γκάζωσε και ετοιμάζεται για Κύπελλο και Ολυμπιακό

Νίκος Καρφής
To Πέριστερι

Το Περιστέρι Βwin επικράτησε με 86-64 του Λαυρίου και βρίσκεται ξανά στην τρίτη θέση. Καθάρισε στην 4η περίοδο.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της για το ελληνικό πρωτάθλημα. Το Περιστέρι Bwin δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 86-64 του Λαυρίου και έτσι πήγε στο 12-6 στη Stoiximan Basket League. Άρα πήρε πίσω την τρίτη θέση, αφήνοντας 4ο τον Άρη που νωρίτερα επικράτησε του ΠΑΟΚ. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Μέξα έπεσε στο 6-12 και βρίσκεται στην 10η θέση. Πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή.

Για τους νικητές ο Ράγκλαντ είχε 13 πόντους με 6 ασίστ, ενώ ο Μήτρου Λονγκ σταμάτησε στους 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Γόντικας μαζί με τον Θόρντον μέτρησαν από 12 πόντους.

Λαύριο - Περιστέρι: Το ματς

O Moυράτος είχε κέφια στο ξεκίνημα και έκανε το 9-6 στο 3' με γκολ-φάουλ. Ο Γόντικας κάρφωσε εντυπωσιακά για το 11-8 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι δυσκολευόταν επιθετικά και ο Σπανούλης αναγκάστηκε να πάρει timeout με το σκορ στο 18-12, τρία λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ράγκλαντ μείωσε για το 20-16 στο 8'.

Το Περιστέρι ξέφυγε με 24-28 χάρη στον Μήτρου Λονγκ. Ο Καββαδάς μείωσε σε 28-30, ενώ ο Χόρκλερ ισοφάρισε σε 30-30 στο 18'. Ο Μήτρου Λονγκ διαμόρφωσε το 34-38 στο ημίχρονο. Με 2/9 τρίποντα τελείωσε το ημίχρονο το Λαύριο, ενώ το Περιστέρι είχε 2/8.

Το Περιστέρι πάτησε γκάζι και με δύο τρίποντα του Τόμπσον και του Κασελάκη, ξέφυγε με 34-44. O Moυρ με κάρφωμα έκανε το 45-47, με το Λαύριο να επιστρέφει. Όμως οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης έκανε το 47-56 με τον Κασελάκη στο 26'. Ο Μήτρου Λονγκ έδωσε αέρα 12 πόντων για το 49-61 στο 29'.

Η ομάδα του Σπανούλη ανέβασε ρυθμούς στην τέραρτη περίοδο και με τον Γουίλιαμς έκανε το 49-68 στο 32'. Το ματς πήρε το δρόμο, δεν γινόταν να γυρίσει, με το Περιστέρι να φτάσει στη 12η νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι απλοποίησε τα πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 15-25, ενώ είχε πολλές δεύτερες ευκαιρίες με τα 16 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ράγκλαντ με 13 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και ο Μήτρου Λονγκ με 14 πόντους

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Θόρντον και ο Γόντικας είχαν από 12 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μουρ έμεινε χαμηλά με μόλις 4 πόντους στα 24 λεπτά που έμεινε στο ματς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Βοήθειες έδωσε ο Λοβ με 9 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι κοντράρεται με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή 16/2, ενώ το Λαύριο θα παίξει στις 2 Μάρτη με την Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86