ΠΑΟΚ - Απόλλων Π. 85-70: Απόλυτος κυρίαρχος πριν το ντέρμπι (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας με 85-70, στον αγώνα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη.

Στον δεύτερο αγώνα του Σαββάτου της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Πάτρας και έχοντας σταθερά το πάνω χέρι μέσα στο παιχνίδι, ο «δικέφαλος» έφτασε στην εύκολη νίκη με 85-70.

ΠΑΟΚ – Απόλλων: Το ματς

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση και στα πρώτα πέντε λεπτά βρίσκονταν μπροστά με 13-6 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (25-10).

Ο Απόλλωνας έβγαλε μια μικρή αντίδραση και στα μισά της δεύτερης περιόδου μείωσαν στον 33-24. Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν σε αυτή την απόσταση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-32.

Ο δικέφαλος επέστρεψε από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μισό ξανά δυνατά, έχοντας αυξήσει ξανά τη διαφορά στο μισό του τρίτου δεκαλέπτου να είναι στο +13 (52-39). Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και η περίοδος έληξε με το σκορ στο 64-50.

Αν και για μία ακόμη φορά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μπορούν να ροκανίσουν την απόσταση ανάμεσα στους ίδιους και τον ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με διαφορά 15 πόντων και το τελικό σκορ στο 85-70.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Απόλλωνα, Γιάννης Χριστόπουλος, αποβλήθηκε και αποχώρησε από το παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Δεν άφησε τον Απόλλωνα να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 10 πόντων και είχε σταθερά τον ρυθμό που επέβαλλε ο ίδιος.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζάστον Άλστον ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά 24 πόντους (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα) με 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27:03 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ορλάντο Κόλεμαν που σε 36:00 λεπτά δεν είχε ούτε έναν πόντο, παρά μόνο 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Όσμπορν, ο οποίος με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε double double, σε μία ημέρα όπου για από την ομάδα του έπαιξαν μόλις 8 παίκτες.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μαρκίς Τάουνς που σε 32:23 λεπτά είχε συνολικά 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ποσοστό ευστοχίας του ΠΑΟΚ στις βολές, όπου εκτελούσε με 83% (15/18) αντί του 66% (16/24) από τον Απόλλωνα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Ο ΠΑΟΚ είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα του Απόλλωνα με 67-54.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ τα βάζει με τον Άρη την Κυριακή (11/2, 16:30) ενώ ο Απόλλων υποδέχεται το Σάββατο (10/1, 20:15) τον Προμηθέα.