Κολοσσός - Λαύριο 88-73: Ο «τριπλός» Περάντες ηγήθηκε των γηπεδούχων (vids)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο Κολοσσός Ρόδου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία στον αγώνα με το Λαύριο και υπερασπίστηκε την έδρα του με 88-73.

Για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League, ο Κολοσσός υποδέχτηκε στη Ρόδο το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην αντίδραση του δεύτερου δεκαλέπτου από τους φιλοξενούμενους και έφτασε στην άνετη επικράτηση με σκορ 88-73.

Κολοσσός - Λαύριο: Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά με double score (14-7, 5:28) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας στο +9 και το σκορ στο 26-17.

Στη συνέχεια κατάφερε να διατηρηθεί σταθερά σε αυτή την απόσταση, με το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου να έχει σκορ 36-26. Το Λαύριο όμως βρήκε σιγά σιγά τα πατήματά του και «ροκάνισε» τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -4 και το σκορ στο 41-37.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μετά τη διακοπή του ημιχρόνου διατηρώντας τον ρυθμό που είχαν στο τέλος του πρώτου μισού και κρατήθηκαν στην απόσταση των 5 πόντων. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα όμως, επέβαλαν τον ρυθμό τους και τελείωσαν τη τρίτη περίοδο στο +10 (64-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν επιβλητικός και είχε σταθερά το πάνω χέρι, ανεβάζοντας τη διαφορά στα μέσα της περιόδου στο +17 (5:00, 76-59). Στη συνέχεια του αγώνα δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην εικόνα των δύο ομάδων και το μας έληξε υπέρ των γηπεδούχων, με σκορ 88-73

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 5:36 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου ο Γκάουντλοκ έκανε το 51-47, με αυτή να είναι η τελευταία φορά όπου το Λαύριο βρέθηκε σε απόσταση ενός καλαθιού.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Περάντες ολοκλήρωσε το ματς έχοντας συνολικά 16 πόντους (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές) ενώ παράλληλα είχε 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 37:02 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μάρκους Τόμσον, που είχε 6 πόντους και 2 ασίστ σε 24:26 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ντε Τζούλιους που σημείωσε συνολικά 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25:41 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπραΐκοβιτς μαζί με τον Γκάουντλοκ που είχαν από 19 και 20 πόντους αντίστοιχα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 21 ασίστ του Κολοσσού αντί των 10 του Λαυρίου.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Το Λαύριο είχε επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 79-76 του Κολοσσού.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Λαύριο υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR για τη 14η αγωνιστική της Basket League την Κυριακή (14/1, 17:15) ενώ ο Κολοσσός θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ τη Δευτέρα (15/1, 20:15).