ΠΑΟΚ - Περιστέρι 64-81: Άνετο break και «αγκαλιά» με την τρίτη θέση (vid)

O Mωραίτης

Το Περιστέρι έφυγε με το διπλό (64-81) από την Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ και θέλει άλλη μια νίκη για την τρίτη θέση.

Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε το Περιστέρι Βwin και στο δεύτερο παιχνίδι των μικρών τελικών κόντρα στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το break με 64-81 μέσα στο PAOK Sports Arena, πήγε στο 2-0 και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να τερματίσει τρίτο στη Basket League.

Για τους νικητές ο Μωραΐτης είχε 17 πόντους, όσους μέτρησε και ο Ντένμον. Double double έκανε ο Μπίλαν με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά της ομάδας του Τακιανού, ο Φράνκε είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 11-5 χάρη στις τρεις εύστοχες βολές του Φράνκε στο 4'. Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 11-11 με τον Πουλιανίτη. Η ομάδα του Τακιανού πάτησε... γκάζι και με επτά σερί πόντους του Κακλαμανάκη έκανε το 24-15, 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Μπίλαν με ωραια προσπάθεια μείωσε σε 26-20 στο 14'. Ο Κροάτης έφερε το ματς στον πόντο (30-29), τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Σπανούλη πέρασε μπροστά με τον Ντένμον για το 32-34 στο 18'. Με πέντε σερί πόντους του Μωραϊτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (32-41) στο 19'. Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 1/11 τρίποντα στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-48 με τον Κακλαμανάκη στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Φράνκε σκόραρε για το 48-52, ενώ ο Μωραϊτης με δύσκολο μπάσιμο έγραψε το 52-56 στο 29'. Ο Φράνκε έφυγε στον αιφνιδιασμό κι έγραψε το 55-61. Ο Φρανσίσκο έκλεψε και έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, γράφοντας το 60-72, τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης δεν γινόταν να χάσουν αυτό το ματς, κάνοντας το 2-0 στους μικρούς τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 4/19 τρίποντα, ενώ το Περιστέρι Bwin είχε 44 ριμπάουντ (αντί 30 των ηττημένων) και πήρε την 4η περιόδο με 12-25.

MVP: Ο Μωραϊτης είχε 17 πόντους με 6/9 σουτ, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, όντας σε εξαιρετική μέρα, ενώ ο Μπίλαν μέτρησε 14 πόντους με 13 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντένμον βοήθησε πολύ, έχοντας 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 14 με 7 ασίστ είχε ο Φρανσίσκο.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ρένφρο είχε μόλις 2 πόντους σε 15 λεπτά και θα θέλει να ξεχάσει το ματς γρήγορα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ των νικητών και το 0/6 τρίποντα του Φρανσίσκο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα του και πλέον ψάχνει άλλη μια νίκη για την κατάληψη της τρίτης θέσης. Έλεγξε το ματς όταν πήγε για την αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο.