Προμηθέας - ΠΑΟΚ 77-63: Ο Κάουαν έστειλε τη σειρά σε Game 3 (vid)

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε με 77-63 και έκανε το 1-1 στη σειρά με τον ΠΑΟΚ. Όλα θα κριθούν στο Game 3 της Κυριακής (15:45, 30/4).

Ο Προμηθέας πήρε αυτό που ήθελε. Ο ΠΑΟΚ δεν το διεκδίκησε ποτέ. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα (77-63), δεν... θάμπωσαν με την εμφάνισή τους, έκαναν σωστά τα μικρά πράγματα και εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, αλλά και στην αστοχία των παικτών του Φώτη Τακιανού.

Κάπως έτσι, αυτός ο προημιτελικός θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο ματς, την Κυριακή, 30 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άντονι Κάουαν (19π.) ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, με τον Τζορτζ Κόντιτ να αποδεικνύεται άξιος συμπαραστάτης του. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ ο Ράιλι έπαιζε μόνος τους. Στην κυριολεξία: Μέτρησε 32 πόντους και κανένας άλλος παίκτης του ΠΑΟΚ δεν είχε περισσότερους από 5 πόντους.

Το ματς

Ο Προμηθέας μπορεί να ξεκίνησε το ματς... μουδιασμένο, όπως άλλωστε έκανε και ο ΠΑΟΚ, αλλά στη συνέχεια άλλαξε την ταχύτητά του. Και βρήκε τρόπους για να φτάσει εύκολα κοντά στο καλάθι της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το αρχικό 6-1 έγινε 11-11, μολονότι ο ΠΑΟΚ είχε κακά ποσοστά στα σουτ, ωστόσο ένα σερί του Προμηθέα που σταμάτησε στο 7-0 (18-11) του έδωσε το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Όσο ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους, ο Προμηθέας είτε τους είχε από το τρίποντο (ξεκίνησε με 5/10, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 5/15), ενώ στο ματς ματς μπήκε και ο παράγοντας Κόντιτ. Σημείωσε 11 πόντους με 5/5 δίποντα, προκαλώντας απίστευτη πίεση στους ψηλούς του ΠΑΟΚ.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 13 (39-26) με δύο βολές του Χογκ και κατόπιν στους 15 (41-26) με άλλο ένα ζευγάρι βολών από τον ίδιο παίκτη, προτού κλείσει στους 13 μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά (41-29).

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο στην 3η περίοδο. Με μπόλικο κόπο, αλλά τον βρήκε. Από το 48-33 έκανε σερί 9-0 και μείωσε στους 6 πόντους (48-42). Εκεί ένα γκολ-φάουλ του Κάουαν έφερε ξανά τους γηπεδούχους στο όριο της διψήφιας διαφοράς.

Και όχι μόνο. Σταδιακά και μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά έφτασε στο επίπεδο που ήταν στο ξεκίνημά της, με τον Κάουαν να δίνει σκορ και λύσεις (12π., 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Και μετά τον Κόντιτ ανέλαβε δράση ο Χογκ, χτυπώντας τον ΠΑΟΚ εκεί που... πονούσε. Η περιφέρεια που απογοήτευσε νωρίτερα τους φιλοξενούμενους, τους έδωσε μία μικρή ελπίδα, με το τρίποντο του Ράιλι (59-49) με τον ΠΑΟΚ να έχει 8//23 τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Ο Κάουαν φρόντισε να βάλει τέλος στις ελπίδες του ΠΑΟΚ. Τρίποντο από τα 9 μέτρα για το 74-59 στο όριο των δύο λεπτών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οριστικά στο μεγάλο τρίποντο του Κάουαν, από τα 9 μέτρα, που απέτρεψε και τις τελευταίες ελπίδες του ΠΑΟΚ (74-59, 2:22 πριν το τέλος).

Ο MVP: Ο Άντονι Κάουαν με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 29:47.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τζορτζ Κόντιτ έσπρωξε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και 5/5 δίποντα. Μαζί και 6 ριμπάουντ. Μεγάλη και η βοήθεια του Τόμασον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιανίκ Φράνκε είχε 2/9 σουτ και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 8 ασίστ του ΠΑΟΚ για 16 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας ήθελε να πάρει τη νίκη. Το κατάφερε πιο εύκολα απ' ότι περίμενε, αφού ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε μέτριος έως κακός. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63