Κολοσσός - Παναθηναϊκός 59-96: Επιβλητικός στη Ρόδο (vids)

Μέσα σε 48 ώρες ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις επιβλητικές του εμφανίσεις καθώς διέλυσε τον Κολοσσό στη Ρόδο με 59-96 για το εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής. Καλύτεροι Αγραβάνης (16π., 5ριμπ., 3ασ.) και Π. Καλαϊτζάκης (13π., 5ριμπ.)

Συνέχεια στο σερί των εντυπωσιακών εμφανίσεων έδωσε ο Παναθηναϊκός!

Μετά το +31 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό του ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» μετέτρεψαν και την αναμέτρηση στη Ρόδο σε παράσταση για έναν ρόλο καθώς ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού απέναντι στον Κολοσσό.

Μάλιστα είχαν εκτοξεύσει τον δείκτη της διαφοράς και στους +39 πόντους (55-94) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, δείγμα και της εικόνας που επικρατούσε στο παρκέ του Κ. Γ. Καλλιθέας. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος του παρκέ έχοντας 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Κολοσσός είχε μόλις 20/61 εντός παιδιάς και πλέον χρειάζεται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στο Λαύριο για να τερματίσει στην 7η θέση της κανονικής περιόδου, εκτός και αν δεν... χρειαστεί καθώς μπορεί να ποντάρει και σε ήττα του Άρη από τον Προμηθέα.

Το ματς

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στη Ρόδο. Μόλις στο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από τρία λάθη, με τον Παναθηναϊκό να είχε το προβάδισμα με 8-12 χάρη στα 3/3 δίποντα και τα 2/6 τρίποντα. Αντίθετα οι Ροδίτες μπορεί να σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (4/5) αλλά έξω από τα 6.75 τα είχαν... σπάσει. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με ένα επιμέρους 11-2 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (10-23). Σε αυτό το διάστημα είχαν μετρήσει 5/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 10-5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο Κολοσσός 5/10 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5-3 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, τρία σερί τρίποντα του Πάρις Λι σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες, έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +24 (12-36) στο 13'. Ο Δημήτρης Αγραβάνης πήρε την σκυτάλη από τον συμπαίκτη του, οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά στους 26 πόντους (19-45 στο 16') έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στην Ρόδο. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε κλείσει το ημίχρονο έχοντας 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Πάρις Λι (11π., 3/4τρ., 3ασ.) και Π. Καλαϊτζάκης (8π., 3/4 σουτ).

Ο Παναθηναϊκός μέτρησε στο πρώτο μισό του αγώνα 8/11 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 12/14 βολές, 19-5 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 8 λάθη, ενώ ο Κολοσσός (Ντίξον 8π., 3/7 σουτ) είχε αντίστοιχα 8/19 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/8 βολές, 8-4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι καθώς ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Ειδικά λόγω και της μεγάλης αστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει και κάπως έτσι οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται με +35 πόντους (33-68) στο 27'. Κάπου εκεί το ματς μετατράπηκε στη συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Έως το 30' (40-72) ο Παναθηναϊκός είχε 17/23 δίποντα, 8/24 τρίποντα (σ.σ. 0/5 στην 3η περίοδο) και 14/17 βολές, ενώ ο Κολοσσός 10/27 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 5/11 βολές.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα και ο Κολοσσός μπόρεσε να «ροκανίσει» την διαφορά κάτω από τους 30 πόντους (53-78 στο 34'). Ούτε οι γηπεδούχοι αλλά ούτε και οι παίκτες του Σερέλη πρόσφεραν ιδιαίτερο θέαμα, αλλά ένα τρίποντο κρεσέντο του Γκριγκόνις βοήθησε τους «πράσινους» να πραγματοποιήσουν σερί 12-0 για το +37 (53-90) στο 37'. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +39 (55-94) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στη Ρόδο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Έβγαλε πολύ καλές άμυνες, ο Κολοσσός ήταν άστοχος, υπέπεσε σε 14 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 73% στα δίποντα.

MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης (16π., 5ριμπ., 3ασ.) «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο και ήταν εκείνος που στην 2η περίοδο εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης είχε μια «γεμάτη» εμφάνιση στη Ρόδο με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν αρκετά άστοχος με 0/6 εντός παιδιάς ενώ στα ρηχά και ο Κένταλ με 1/8 σουτ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 87-80.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 22/30 δίποντα του Παναθηναϊκού σε αντιπαραβολή με τα 20/62 σουτ του Κολοσσού. Και φυσικά τα +20 ριμπάουντ των «πρασίνων» (49-29).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ματς που δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός από την αρχή μέχρι το τέλος και για δεύτερο σερί ματς κατάφερε να «στραγγαλίσει» τον αντίπαλό του. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά ο Κολοσσός είναι από τις καλές ομάδες της φετινής Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96.