ΑΕΚ - Λαύριο 81-95: «Έκαψε» το Δικέφαλο από το τρίποντο και πήρε νίκη παραμονής (vids)

Το Λαύριο (3-12) έκανε τη μεγάλη έκπληξη, διέλυσε την ΑΕΚ (9-7) στα Άνω Λιόσια με 95-81, έχοντας πέντε παίκτες (οι τρεις Έλληνες) με διψήφιο αριθμό πόντων!

Το Λαύριο έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι θέλει τη νίκη (95-81). Ίσως η ΑΕΚ πίστεψε ότι μπορούσε να κάνει ακόμα μια ανατροπή. Αυτή τη φορά δεν ήταν δυνατόν.

Η άμυνα της Ένωσης... έμπαζε σχεδόν από παντού. Τα ατού της δεν απέδωσαν, ενώ την ίδια στιγμή το Λαύριο θύμισε κάτι από την ομάδα των περασμένων ετών.

Δεν είναι τυχαίο ότι είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Φλαγκ 12, Κόουλ 23, Ζάρας 19, Κολοβέρος 13, Κουζέλογλου 17) και σούταρε με 42% (12/28) στα τρίποντα.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς, όπως και στα προηγούμενα. Νωχελική, σχεδόν αδιάφορη. Το Λαύριο είπε «ευχαριστώ» και ανέκτησε, ίσως ανέλπιστα, τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι της ΑΕΚ ανοικτό και τελείωσαν αρκετές φάσεις με λέι απ. Χαρακτηριστικό είναι πως το Λαύριο βρήκε 12 πόντους κοντά στο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και 20 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ είδε τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ξεκινάει δυναμικά με 7 πόντους, 1 ριμπάουντ, αλλά και 3 λάθη σε 5 λεπτά. Κατόπιν πέρασε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου στον πάγκο.

Ψάχνοντας τη λύση

Ο Καντζούρης αναζητούσε τις λύσεις που θα θωρακίσουν την άμυνα και ταυτόχρονα θα του δώσουν και πόντους στην επίθεση. Το Λαύριο έκλεισε τους χώρους κοντά στο καλάθι, ειδικά όταν δέχτηκε απανωτά καλάθια από τον Γόντικα.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έγινε άλλος ένας πρώην «κιτρινόμαυρος» που ταλαιπωρεί την παλιά του ομάδα. Κράτησε το Λαύριο στο ματς και τα μακρινά σουτ έδωσε και.. αέρα στους φιλοξενούμενους.

Αρχικά το Λαύριο σούταρε με 50% (5/10) προτού αστοχήσει σε τρία διαδοχικά σουτ μέχρι το φινάλε. Αλλά αυτό που ήθελε να κάνει, το έκανε.

Το Λαύριο ξεκίνησε την 3η περίοδο με δύο τρίποντα του Κόουλ (15π. σε εκείνο το σημείο) και τη διαφορά να φτάνει στο +12 (48-36).

Και άλλο ένα μακρινό σουτ από τον Γκρέι (το Λαύριο ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και επί μέρους σκορ 11-0) έκανε το σκορ 53-36!

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο σημείο που ήθελε, με την πλάτη στον τοίχο και αντέδρασε. Ξεκίνησε με ένα μίνι σερί 7-0, με το οποίο μείωσε σε 53-44.

Και ενώ η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους 8 (56-48) ήρθαν τρεις ελεύθερες βολές και ένα τρίποντο (Ζάρας) να φέρει το Λαύριο ξανά σε πλεονεκτική θέση (62-48).

Το Λαύριο αντέχει...

Το δεκάλεπτο βρήκε το Λαύριο στο +11 (67-56), αφού νωρίτερα η ΑΕΚ φρόντισε να κάνει ακόμα ένα αβίαστο λάθος, το 15ο στον αγώνα.

Όσο και αν πάσχιζε η ΑΕΚ να βρεις λύσεις, το Λαύριο είχε έτοιμες τις δικές του. Τρίποντο του Κολοβέρου (70-58), λάθος της ΑΕΚ, αιφνιδιασμός του Λαυρίου, καλάθι και φάουλ του ίδιου παίκτη (73-58).

Στο όριο των έξι λεπτών, το Λαύριο είχε προβάδισμα 14 πόντων (79-65) με τον Κολοβέρο (11π.) να παίρνει το ρόλο του σκόρερ. Και ενώ η ΑΕΚ είχε χάσει με πέντε φάουλ τον Δημήτρη Φλιώνη (4π., 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ σε 13:18).

Ο Ζάρας έδωσε κάτι σαν τη... χαριστική βολή στην ΑΕΚ με δύο συνεχόμενα τρίποντα, συμπληρώνοντας την πολυφωνία της ομάδας του (85-67, 3:55 πριν το τέλος).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 11-0 του Λαυρίου στο ξεκίνημα της 3η περιόδου, με τη διαφορά να εκτοξεύευται κοντά στο όριο των 20 πόντων!

Οι MVP's: Ο Κόουλ είχε 23 πόντους και μεγάλα σουτ, ενώ ο Θοδωρής Ζάρας σημείωσε τους 16 απο τους 19 πόντους του στο 2ο ημίχρονο.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Πάρα πολλοί και αδικούνται γιατί θα μπορούσαν να είναι MVP. Οι Κολοβέρος και Κουζέλογλου έδωσαν πολύτιμες λύσεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τιμ Φρέζιερ έκανε ένα ακόμα κακό ματς, ο Δημήτρης Φλιώνης έκανε γρήγορα πέντε φάουλ και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το Λαύριο επικράτησε και στα τέσσερα δεκάλεπτα του αγώνα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 84-67, το Λαύριο πήρε τη ρεβάνς με 95-81, αλλά δεν υπερκάλυψε τη διαφορά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ πλήρωσε τη χαλαρότητα στην αρχή των αγώνων. Το Λαύριο ήρθε να κερδίσει. Και το έδειξε από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή. Τεράστιο κέρδος για τους νικητές το γεγονός ότι είχαν τρεις Έλληνες παίκτες πρωταγωνιστές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95

@Photo credits: eurokinissi