Καρδίτσα - Περιστέρι 86-80: Νίκη-χρυσάφι για την παραμονή

Νίκος Καρφής

Η Καρδίτσα επικράτησε με 86-80 του Περιστερίου Bwin, σε μια μεγάλη νίκη για την υπόθεση «παραμονή» στην κατηγορία.

Σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα για την Καρδίτσα (3-13). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 86-80 του Περιστερίου Bwin (9-7) και έτσι να πάρουν σημαντική ανάσα στην υπόθεση της... σωτηρίας στη Basket League. Ο Γκάλινατ είχε 24 πόντους και Πρίτζετ μέτρησε 20 με μεγάλα καλάθια στο τέλος. Από την άλλη ο Μπίλαν ήταν κορυφαίος παίκτης για το σύνολο του Σπανούλη με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Oι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης τελείωσαν το ματς με 5/19 τρίποντα, ενώ 10/21 είχε η ομάδα του Παπανικολόπουλου. Οι νικητές είδαν τον Πίτερς να αποχωρεί υποβασταζόμενος με τραυματισμό στο πόδι.

O Γιάννης Μπουρούσης συνάντησε ξανά τον Βασίλη Σπανούλη μετά τα όσα είχαν ζήσει παρέα στα παρκέ, όταν έπαιζαν, με τον πρόεδρο της Καρδίτσας να βραβεύει τον προπονητή του Περιστερίου.

Το ματς

Το Περιστέρι μπήκε με.... κέφια στο ματς και προηγήθηκε με 0-7 χάρη στο καλάθι του Φρανσίσκο. Η Καρδίτσα αντέδρασε με τον πρώην παίκτη του Περιστερίου, τον Γκιουζέλη και ισοφάρισε σε 14-14 στα μέσα της περιόδου. Όμως η ομάδα του Σπανούλη πάτησε... γκάζι και ο Xάμερ έκανε το 16-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Καρδίτσα αντέδρασε γρήγορα, βελτιώθηκε και στις δύο μεριές του παρκέ και με τον Γκάλιτατ έκανε το 35-34, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης δυσκολεύτηκαν μέχρι το ημίχρονο, με τον Γκάλινατ να γράφει το 41-36 στο 19'. Το Περιστέρι Bwin σούταρε με 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 6/12.

Ο Γιάννης Αγραβάνης έκανε το 50-46 στο 24'. Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι έτρεξε σερί 7-0 κι έκανε το 50-55 με το καλάθι του Μπίλαν. Ο Αγραβάνης μείωσε σε 60-65, ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μπίλαν σκόραρε για το 71-74 στο 36', ενώ ο Γκάλινατ έβαλε μπροστά την Καρδίτσα για το 79-78 στο 38'. Ο Πρίτζετ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 84-78 στο 39'. Ο Πρίτζετ σκόραρε ξανά για το 86-80 και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Καρδίτσα σούταρε με 10/21 τρίποντα, ενώ το Περιστέρι με 5/19. Επίσης η Καρδίτσα έτρεξε επιμέρους 26-13 στην τέταρτη περίοδο.

MVP: Ο Γκάλινατ με 24 πόντους εκανε μεγάλο ματς όπως και ο Πρίτζετ με 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και κρίσιμα καλάθια.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γκάμπροβσεκ έκανε καλή δουλειά με 17 πόντους

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ματ Κόλμαν, το νέο απόκτημα του Περιστερίου έμεινε άποντος σε 17 λεπτά.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: To Περιστέρι επικράτησε με 102-77 της Καρδίτσας στον πρώτο γύρο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο τραυματισμός του Πίτερς που αποχώρησε υποβασταζόμενος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 9/13 σουτ του Πρίτζετ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Καρδίτσα πήρε νίκη χρυσάφι για την παραμονή, ενώ το Περιστέρι έχασε έδαφος για την τετράδα.