Κολοσσός - Ιωνικός 89-48: Τον... διέλυσε και παλεύει για τετράδα (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Κολοσσός διέλυσε τον Ιωνικό με 89-48 και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς κόντρα στον Ιωνικό ο Κολοσσός. Οι Ροδίτες πήραν διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα του ματς, τη διαχειρίστηκαν εύκολα και επικράτησαν με το εντυπωσιακό 89-48, ανεβαίνοντας στο 7-5 στη Basket League. Από την άλλη οι ηττημένοι που απογοήτευσαν, έπεσαν στο 3-9.

Για τους νικητές ο Κένταλ είχε 15 πόντους, ο Χρυσικόπουλος 12 με 5 ριμπάουντ και 11 με 7 ριμπάουντ μέτρησε ο Κατσίβελης. Στον αντίποδα μοναδικός διψήφιος ήταν ο Λέισι με 11. Ο Ιωνικός τελείωσε την αναμέτρηση με 2/18 τρίποντα, ενώ έπαιξε στο ματς χωρίς τους Ντιέγκο Κάπελαν και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Το ματς

O Kολοσσός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς με 23-6 χάρη στο καλάθι του Χατζηδάκη, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσε σε 25-12 με το καλάθι του Χόκς στο 9'.

Ο Κόφεϊ έκανε το 34-20 για την ομάδα από τη Ρόδο στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μπέμπης έκανε το 36-24, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 42-24 στο 19'. Οι Νικαιώτες είχαν 11/25 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και 1/7 τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ντίξον να γράφει το 52-27 στο 23', εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25. Ο Κολοσσός συνέχισε το... βιολί του, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και ο Χρυσικόπουλος έκανε το 56-27 στο 28'. Το δεκάλεπτο έληξε στο 63-33, με τον Ιωνικό να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τον Κολοσσό να παίρνει μια πολύ εύκολη νίκη στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 42-24 στο ημίχρονο και στη συνέχεια έλεγξε άνετα το ματς. Επίσης ο Ιωνικός είχε 2/18 τρίποντα και 20/53 εντος παιδιάς.

MVP: Ο Κένταλ είχε 15 πόντους και ο Κατσίβελης μέτρησε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, κάνοντας πολύ καλό ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σημαντική η συνεισφορά και του Χρυσικόπουλου που τελείωσε με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάντζαρης έμεινε πολύ χαμηλά και τελείωσε με ένα πόντο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 2/18 τρίποντα των ηττημένων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Κολοσσός δίνει μάχη για την πρώτη τετράδα, ενώ ο Ιωνικός συνεχίζει να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία και θα ψάξει νίκες στη συνέχεια για να μην κινδυνέψει.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Στον πρώτο γύρο ο Ιωνικός νίκησε στην παράταση με 89-84.