Ολυμπιακός - ΑΕΚ 111-71: Φεστιβάλ Κάνααν (vid)

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ με 111-71 σε μία εκπληκτική βραδιά του Αϊζάια Κάνααν ο οποίος τελείωσε με 8/11 τρίποντα! Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν το ρεκόρ στην ιστορία της Α1 με 21 εύστοχα τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην ΑΕΚ την οποία συνέτριψε με 111-71. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο αήττητοι, αλλά κυρίως ικανοποίησαν τα παιδιά και τις οικογένειες που πήγαν στο ΣΕΦ αφού τους πρόσφεραν εντυπωσιακές φάσεις.

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν με 21/32 τρίποντα επίδοση η οποία αποτελεί ισοφάριση του ιστορικού ρεκόρ της Basket League σε εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75, εκ των οποίων τα 8/11 ήταν από τα χέρια του Αϊζάια Κάνααν.

Στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η πρώτη που το έκανε ήταν ο Ολυμπιακός χάρη σε 4/4 τρίποντα από τους Κάνααν, Παπανικολάου και Γουόκαπ (17-9, 4’), όμως οι φιλοξενούμενοι με κλεψίματα και εύκολα καλάθια μείωσαν γρήγορα σε 21-19 (8’). Η επίθεση και των δύο λειτουργούσε άρτια, η άμυνα όχι και με διαδοχικά τρίποντα η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-27.

Όσο κυλούσε το παιχνίδι οι προπονητές ξεκίνησαν τις αλλαγές και το μεγαλύτερο και πιο ποιοτικό βάθος του πάγκου των «ερυθρόλευκων» έκανε τη διαφορά. Σλούκας με Μπολομπόι συνεργάζονταν εξαιρετικά, η άμυνα έφερε αρκετές καλές επιλογές και το τρίποντο του Λούντζη έκανε το 41-31 (14’).

Οι παίκτες του Καντζούρη ήθελαν να αντιδράσουν, όμως με 9/15 τρίποντα που είχαν οι γηπεδούχοι στο 17’ ήταν δύσκολο (47-35). Ο Σλούκας ήταν απολαυστικός και με 11 πόντους και 3 ασίστ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με διαφορά 22 πόντων (60-38).

Ο Κάνααν από τη μία πλευρά και ο Γουίλιαμς από την άλλη αποτελούσαν τη βασική πηγή πόντων για την ομάδα τους (70-45, 24’). Μόνο που στη συνέχεια ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε συμπαραστάτες ενώ αυτός της ΑΕΚ, όχι και για πρώτη φορά ξεπεράστηκε το όριο των 30 πόντων διαφοράς στο 27’ με το έκτο εύστοχο τρίποντο του Κάνααν (79-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πολλές αλλαγές δεν αλλοίωσαν την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Καντζούρης ξεκίνησε να σκέφτεται το κρίσιμο ματς με την Τόφας (10/01), ο Μπαρτζώκας αυτό με τη Μονακό εκτός έδρας (10/01) και έτσι ήταν λογικό να ανοίξει κι άλλο η διαφορά.

Ο Κάνααν με 8 εύστοχα τρίποντα γνώρισε την αποθέωση όταν έγινε αλλαγή και η διαφορά πήγε στους 35 (97-62, 35’). Στο διάστημα μέχρι την κόρνα λήξης το παιχνίδι έγινε πιο διασκεδαστικό, τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Λούντζη έβρισκαν στόχο και έτσι το τελικό σκορ 111-71 αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η ΑΕΚ με αιφνιδιασμό του Φρέζιερ μείωσε σε 41-35 στο 15’, αλλά στο πεντάλεπτο μέχρι την ανάπαυλα το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό ήταν 19-3 και τα πάντα κρίθηκαν.

MVP: Ο Αϊζάια Κάνααν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους έχοντας 8/11 τρίποντα και ήταν απολαυστικός.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σε καλή κατάσταση οι Σάσα Βεζένκοβ (15π., 4ασ.), Κώστας Σλούκας (11π., 3ασ.), Μιχάλης Λούντζης (14π., 4ρ.), Κώστας Παπανικολάου (8π., 4ασ.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17π., 3ρ., 3ασ.).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κάμερον ΜακΓκριφ ολοκλήρωσε με 1/8 σουτ, 3 λάθη και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αδιανόητη τελευταία επίθεση του ημιχρόνου από τον Ολυμπιακό με τις οκτώ πάσες σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός είχε 21/32 τρίποντα και 25 ασίστ ενώ υπέπεσε μόλις σε 11 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε μετά την πρώτη περίοδο και κυρίως εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα του ρόστερ του. Η ΑΕΚ είχε απουσίες (Στρέλνιεκς, Κόνιαρη) και από νωρίς ξεκίνησε να σκέφτεται την Τόφας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71