Προμηθέας - Ολυμπιακός 72-100: Δωρεάν σεμινάριο μπάσκετ (vid)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε διαστημικό μπάσκετ στην Πάτρα και διέλυσε τον Προμηθέα με 72-100 χωρίς Σλούκα και Πίτερς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με 17/26 τρίποντα και τελείωσαν με 33 ασίστ και 23/29 δίποντα.

Ο Ολυμπιακός παρά την κούραση των διαδοχικών αγώνων και της απουσίας των Πίτερς και Σλούκα, δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην Πάτρα και επικράτησε του Προμηθέα με 72-100. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απίστευτα ποσοστά εντός παιδιάς (23/29 δίποντα, 17/30 τρίποντα) ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 33 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός αρχικά ακούμπησε την μπάλα στον Μπλακ και εν συνεχεία Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ ευστόχησαν σε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα. Το 4-12 στο 3' έγινε γρήγορα 15-15 λόγω του Ντάνγκουμπιτς και των εύστοχων σουτ τριών πόντων από Γιανγκ και τον Σέρβο φόργουορντ. Οι πρώτες καλές άμυνες ήρθαν από τους «ερυθρόλευκους» με τον ΜακΚίσικ να έχει 3/3 τρίποντα και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +17 (18-35, 9').

Οι αλλαγές από Μπαρτζώκα και Γιατρά δε διαφοροποίησαν την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι είχαν ως μοναδικό τρόπο σκορ τα μακρινά σουτ με τα ποσοστά τους να πέφτουν όπως ήταν λογικό ενώ ο πλουραλισμός των φιλοξενούμενων επέτρεπε να βρεθούν κι άλλοι σκόρερ (Κάνααν, Λαρεντζάκης) για το 26-50 (16'). Ο Σίμπσον με 3/3 δικά του σουτ από τα 6.75 φρόντισε να βοηθήσει τον Προμηθέα, αλλά η διαφορά δεν έπεσε αφού η «ερυθρόλευκη» επίθεση συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-57.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι λες και δεν υπήρξε ποτέ η ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με 5/5 τρίποντα από Γουόκαπ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ (6/6 συνολικά σε εκείνο το σημείο) το σκορ έγινε 44-74 (25'). Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν καλύτερη περιφερειακή άμυνα κι άφησαν χώρο δράσης στον Φαλ ο οποίος με 3/3 δίποντα έστειλε την διαφορά στο +39 (48-87, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε δύο στόχους. Να μην χτυπήσει κανείς και να διασκεδάσουν το κοινό που υπήρχε στο γήπεδο. Αμφότεροι στέφθηκαν με επιτυχία με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει ακάθεκτος με υψηλά ποσοστά και την διαφορά να ξεπερνά τους 40 πόντους στο 34' με πόντους του Παπανικολάου (54-95). Το όριο των 100 πόντων το έπιασε με καλάθι του Κάνααν και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με 72-100.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το σκορ στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλο στους 15 πόντους, αλλά μέσα σε τρία λεπτά ο διαστημικός Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 3-20 και εξαφανίστηκε.

O MVP: Ο ΜακΚίσικ ολοκλήρωσε με 22 πόντους έχοντας 6/7 τρίποντα. Ο Βεζένκοβ σκόραρε επίσης 22 (4/5τριπ.) κι έδωσε 5 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ομαδικό το βραβείο στον Προμηθέα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σε τρομερή βραδιά οι Γουόκαπ (5π., 13ασ.), Μπλακ (11π.), Κάνααν (13π.) και Παπανικολάου (8π., 4ριμπ., 5ασ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 17/26 τρίποντα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 ασίστ και 23/29 δίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το συγκλονιστικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού κατά την διάρκεια του οποίου είχαν 39 πόντους με 10/11 δίποντα και 6/7 τρίποντα. Σε αυτό το διάστημα ο Γουόκαπ έδωσε 10 ασίστ

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός όχι απλά ήταν σοβαρός στις απαιτήσεις του αγώνα με τον Προμηθέα, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα είχε αποκτήσει τέτοια αυτοπεποίθηση που πρόσφερε σεμιναριακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100