Προμηθέας-Ολυμπιακός: Οι Πειραιώτες έκαναν ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο με 39 πόντους, 10/11 δίποντα και 6/7 τρίποντα!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού και του Προμηθέα ήταν on fire πίσω από τα 6μ.75, αρχίζοντας το ματς στο «Δ. Τόφαλος» με 8/8 τρίποντα ενώ οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας 39 πόντους!

Το καλεντάρι της 7ης αγωνιστικής της Basket League έστειλε τον Ολυμπιακό στην Πάτρα για την αναμέτρηση με τον Προμηθέα ενώ ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας με την Αναντολού Εφές (1/2) για την EuroLeague.

Τα πρώτα λεπτά του ματς στο «Δ. Τόφαλος» εξελίχθηκαν σε τρίποντο... παραλήρημα για τους παίκτες των δυο ομάδων που μέτρησαν 8/8 τρίποντα!

Ο Βεζένκοβ άνοιξε λογαριασμό για το 4-12, ο Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 7-12, ο Βεζένκοβ ευστόχησε εκ νέου για το 9-15 και τα back-to-back τρίποντα του Γιανγκ έφεραν το ματς στα ίσα (15-15, 4:55). Ακολούθως ο Σακιέλ ΜακΚίσικ έκανε το 15-19, ο Κουλμπόκα διαμόρφωσε το 18-20 και ο Βεζένκοβ με νέο τρίποντο έγραψε το 18-23.

Στο μεταξύ, οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-39! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 1/1 βολή, 10/11 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 13 ασίστ (οι 8 του Τόμας Γουόκαπ), 2 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα!