Ο Νότε ήταν «ζεστός» και ο Άρης νίκησε (81-70) την Καρδίτσα στο Nick Galis Hall

Ο… ξανθομάλλης Τζέι Ντι Νότε έκανε τη διαφορά για τον Άρη στη φιλική νίκη επί της Καρδίτσας στο Nick Galis Hall με 81-70 στα αποκαλυπτήρια των «κίτρινων» πριν τη συμμετοχή τους στην προκριματική φάση του FIBA Europe Cup.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 26 πόντους και ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στην τελευταία περίοδο νικώντας έτσι και τον Μπέιτμον ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Καρδίτσας. Η τελευταία βασίστηκε στην εξαιρετική απόδοση που έπιασε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους σκορ 14-28 προηγήθηκε με 35-44 στο ημίχρονο. Ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο και όλα κρίθηκαν στα τελευταία πέντε λεπτά όπου ο Αρης έκανε επιμέρους σκορ 15-4 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70

Αρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 9, Γκούλντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6, Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26, Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μποχίμ 14, Πρίτζετ 7, Μπέιτμον 27, Αθηναίου 2, Καλαιτζάκης, Χάντερ 3, Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7.