Επιβλητικός (61-87) ο Κολοσσός επί του Άρη στο Nick Galis Hall

Ο Κολοσσός Ρόδου σέρβιρε… κρύο πιάτο στον Άρη καθώς στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στο Nick Galis Hall επικράτησε με 61-87.

Στο χθεσινό (17/9) πρώτο φιλικό παιχνίδι ο Άρης επικράτησε με 84-67 και σήμερα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησαν με τον ίδιο τρόπο καθώς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτο δεκάλεπτο. Βασίστηκαν στην καλή κυκλοφορία μπάλας αλλά και στην ευστοχία που πρόσφεραν στο μακρινό σουτ οι Γιαννόπουλος, Στεφάνοβιτς, Κατσίβελης έχοντας παράλληλα σωστή κατεύθυνση από τους Σταρκς, Μπαρτσέλο.

Γι’ αυτόν τον λόγο προηγήθηκαν με 14-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου και διατήρησαν αυτή τη διαφορά με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-47). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες επιβλήθηκαν απόλυτα επί του Άρη σκοράροντας τα τέσσερα από τα συνολικά 11 τρίποντα που πέτυχαν στο παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 24 πόντων (39-63, 26:30)για να κλείσει η περίοδος με σκορ 45-69.

Σε αντίθεση με τον Κολοσσό ο οποίος είχε σωστή κυκλοφορία μπάλας και δημιουργία, ο Άρης αντιμετώπισε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση αλλά και στην άμυνα ένας εναντίον ενός. Παράλληλα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός έξω από τα 6.75 έχοντας 5/21 προσπάθειες. Κι έτσι η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 28 πόντων (53-81, 34’).

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-47, 45-69, 61-87

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 6 (1), Νότε, 17 (1), Γκούντγκουιν 5, Νετζήπογλου 4, Σχίζας, Χάγκινς 13 (2), Καββαδάς 9, Τολιόπουλος 3(1), Σανόγκο 4, Σιδηροηλίας, Φίλλιος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 10, Γιαννόπουλος 21 (4), Χρυσικόπουλος 2, Κατσίβελης 17 (2), Οσμπορν 8, Ντέγκε 3, Μπαρτσέλο 13 (2), Στεφάνοβιτς 13 (3)