Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 72-78: Θρυλική ανατροπή... τίτλου (vids)

Με φοβερή ανατροπή στην 3η περίοδο από το -14 του ημιχρόνου και σερί 20-0 μέσα στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός νίκησε για 6η σερί φορά τον Παναθηναϊκό (72-78), έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και βρέθηκε αγκαλιά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Μεγάλο ματς από Ντόρσεϊ, Βεζένκοβ και Σλούκα.

Με το 13ο πρωτάθλημα στην ιστορία του «φλερτάρει» ο Ολυμπιακός μετά και τη νέα νίκη του απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Και νίκη με... ανατροπή! Και τι ανατροπή! Με φοβερό σερί 20-0 στην 3η περίοδο! Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Παναθηναϊκό να μοιάζει... ανήμπορο να αντιδράσει, έχοντας μείνει στην πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο αντέδρασαν μετά το -14 του ημιχρόνου (46-22) αλλά έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν και με 10 πόντους διαφορά (56-66) στις αρχές της 4ης περιόδου. Και αυτό χάρη στην πολύ καλή του άμυνα, χάρη στην οποία βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση για την μεγάλη ανατροπή.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός κράτησε στον... πάγκο τα επιθετικά του όπλα (σ.σ. Μέικον, Νέντοβιτς), κάτι που είχε αντίκρισμα στο ματς καθώς οι πόντοι έρχονταν με το... σταγονόμετρο. Κάτι που ίσχυε και για λογαριασμό του Ολυμπιακού, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» συναντούσαν τεράστιες δυσκολίες να σκοράρουν από κοντινή απόσταση!

Είναι χαρακτηριστικό ότι έβρισκαν στόχο μόνο έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας στο πεντάλεπτο 3/3 τρίποντα και 0/5 τρίποντα! Την ίδια ώρα και με το σκορ στο 12-9 ο Παναθηναϊκός μετρούσε 3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 6/6 βολές. Το σκηνικό κράτησε έως και το τέλος της α' περιόδου, καθώς οι Πειραιώτες έβρισκαν στόχο μόνο έξω από τα 6.75 μέτρα (5/7τρ.) με αποτέλεσμα να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ πριν από τη «βόμβα» του Νέντοβιτς από το κέντρο για το 21-20 του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 8/8 βολές, μαζί με 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες. Αντίστοιχα, οι «ερυθρόλευκοι» μέτρησαν μόλις 1/10 δίποντα (!!) αλλά και 6/8 τρίποντα, ενώ «κατέβασαν» και 5 επιθετικά ριμπάουντ.

Η αμυντική συνταγή των «πρασίνων» δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο. Οι Έβανς και Οκάρο Ουάιτ έβγαζαν περίσσια ενέργεια, με τον άλλοτε ΝΒΑer να ήταν και το «κλειδί» προκειμένου να «θωρακιστεί» η «πράσινη» άμυνα. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο μοναδικός που έκανε την διαφορά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων οι οποίοι σταμάτησαν να βρίσκουν στόχο και στα μακρινά σουτ. Αποτέλεσμα; Οι «πράσινοι» πραγματοποιήσουν επιμέρους σκορ 20-7 (!) και να μετατρέψουν το -2 του 9' (18-20) σε +11 (38-27) στο 16'. Ο Παπαπέτρου είχε αναλάβει δράση για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ντάριλ Μέικον έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +12 (44-32) με τρίποντο και φάουλ στα 50'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με την μέγιστη τιμή (46-32) υπέρ της ομάδας του Γιώργου Βόβορα.

Ένα ημίχρονο όπου οι «πράσινοι» είχαν κυριαρχήσει στις δύο ρακέτες έχοντας 12/19 δίποντα και 24 από τους 46 πόντους τους, ενώ είχαν υποχρεώσει τον Ολυμπιακό σε μόλις 4 πόντους από το «ζωγραφιστό» και συνολικά 3/19 δίποντα. Ο Σλούκας με 12 πόντους έχοντας 4/6 σουτ την ώρα που οι υπόλοιποι συμπαίκτες τους μόλις 5/27 (!) ήταν... όαση για τους «ερυθρόλευκους» ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού είχαν ξεχωρίσει οι Παπαπέτρου (13π., 4/5δίπ., 1/2τρ., 2/2β., 4ριμπ., 2ασ.), Παπαγιάννης (8π., 4ριμπ., 2ταπ.) και Γουάιτ (8π., 4ριμπ.)

Όμως ό,τι ακριβώς είχε λείψει από τον Ολυμπιακό στην 2η περίοδο το βρήκε μέσα σε λίγα λεπτά ύστερα από το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Με κύριο εκφραστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» ξαναβρήκαν το χέρι τους και με τρία σερί τρίποντα άλλαξαν ολοκληρωτικά την εικόνα του ματς. Ο Ελληνοαμερικανός πρωτοστάτησε στο 20-0 σερί του Ολυμπιακού, με το οποίο μετέτρεψε το 48-35 του 21' σε... 48-55 στο 26' έχοντας πετύχει τους 13 πόντους! Ένα διάστημα όπου ο Ολυμπιακός είχε 3/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα, ενώ οι «πράσινοι» μολις 1/7 σουτ και 5 λάθη! Και το πιο αξιοπερίεργο; Ο Σλούκας ήταν εκτός... ομάδας την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Όπως ήταν λογικό και επόμενο η τελευταία περίοδος αποτέλεσε απλά και μόνο μια τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε ότι μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση και λίγο-πολύ είχε... αποδεχτεί την μοίρα του. Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν το προβάδισμα και διαφορά στους 10 πόντους (56-66 στο 32' και 61-71 στο 34') με τους γηπεδούχους να ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν απέναντι στην κυριαρχία και ανωτερότητα του «αιωνίου» αντιπάλου τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο αλλάζοντας ολοκληρωτικά την εικόνα του ματς. Όσο άμυνα δεν έπαιξε στο πρώτο μισό του ματς, την εφάρμοσε στην 3η περίοδο ενώ οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν τρομακτικά εύστοχοι στα σουτ με κύριο εκφραστή τον Τάιλερ Ντορσεϊ. Αποτέλεσμα; 0-20 σερί σε έξι λεπτά και το +13 του Παναθηναϊκού (48-35 στο 21') έγινε +7 για τον Ολυμπιακό (48-55 στο 27').

MVP: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εκείνος που ηγήθηκε του Ολυμπιακού στην μεγάλη ανατροπή, ενώ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 17 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κώστας Σλούκας (18π., 4ασ.) στο πρώτο ημίχρονο και ο Σάσα Βεζένκοβ (19π., 5/7τρ.) στο δεύτερο ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά, μετά φυσικά το επιθετικό κρεσέντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αλλού για αλλού ήταν οι Πέιτον Σίβα, Ντάριλ Μεικον οι οποίοι πραγματοποίησαν τραγική εμφάνιση.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τι άλλο; Το 20-0 σερί του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, το οποίο έκλεψε τη... δόξα του buzzer beater από το κέντρο του Νεμάνια Νέντοβιτς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ εύστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 14/30 τρίποντα μέσα στο ΟΑΚΑ ενώ οι παίκτες του Μπαρτζώκα υπέπεσαν σε μόλις 6 λάθη!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός απέδειξε στο ΟΑΚΑ για ποιους λόγους είναι καλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό. Αν και βρεθηκε στο -14, οι παίκτες δεν έχασαν το μυαλό τους, δεν επηρεάστηκαν από την ατμόσφαιρα και παίζοντας σωστό μπάσκετ βρέθηκαν να έχουν κάνει και σερί 20-0!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-22, 56-62, 56-61, 72-78